A napilap emlékeztetett arra, hogy a kormányzat által végzett terhelési próbákat az utóbbi hetekben sokan kritizálták. Richard Kovacevich, a Wells Fargo bank elnöke egyszerűen butaságnak minősítette a teszteket, Warren Buffett befektető pedig azt mondta, az ellenőrök nem tudták felmérni a banki mérlegek erős oldalait. Más vezető szakemberek szerint túl rózsásra sikeredett az eredmény.
A USA Today szerint a vizsgálatok bár tökéletlen, de rendkívül hasznos eszközt jelentenek: segítségével a jövőben védekezni lehet azon túlzó kockázatvállalás ellen, amelyre a bankárok bizonyítottan hajlamosak az adófizetők kárára. A kormány előző nap hozta nyilvánosságra az úgynevezett stressz tesztek eredményeit. A terhelési próbának alávetett 19 nagybankból - amelyek az amerikai tőkepiac kétharmadát ellenőrzik - 10 tőkepótlásra szorul, összesen 74,6 milliárd dollár értékben, hogy fel tudjon készülni arra, ha a gazdasági helyzet esetleg rosszabbra fordul. A USA Today szerint a vizsgálatok erős oldala az átláthatóság. A befektetők végre világos képet alkothatnak az egyes pénzintézetek erősséggeiről és gyengeségeiről, megszűnhet a bizonytalanság és a félelem a banki mérlegek titkos időzített bombáival kapcsolatban.
A The New York Times megjegyezte: bár a pénzügyminisztérium azt szeretné, hogy a tesztek megerősítsék a befektetők bizalmát, azt azonban maguk a befektetők fogják eldönteni, hogy hisznek-e a kormány optimista képében. Az újság rámutatott: ami valójában számít, az a gazdaság teljesítményének alakulása. Ha erősödik és a banki portfóliók javulnak, akkor a teszteredmények - utólag - túl sötétnek bizonyulnak, ha viszont rosszabbra fordul a helyzet, még több száz milliárd dollárra lehet szükség a pénzügyi rendszer meggyógyítására. A tesztek alapján a pénzügyminiszter mindenesetre fellélegezhet, a vezető bankok tőkepótlásához szükségesnek ítélt 75 milliárd dollár ugyanis kevesebb, mint a tavaly elfogadott banki mentőövből megmaradt 110 milliárd dollár. Így az Obama-kormánynak nem kell újabb segítséget kérni a vonakodó kongresszustól, és lehet, hogy a bankok a tőkeemelést részben a magánszektorból tudják majd végrehajtani.
A bankok feltőkésítése azonban csak az egyik eleme a gazdaság talpra állításának; még nincs megoldva a mérgező eszközök kivonása a bankok állományából, és a gazdaságélénkítő programcsomag is csak elkezdte kifejteni hatását - állapította meg a The New York Times.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.