Az áprilisban közzétett, 38 feltörekvő gazdaság adatait is tartalmazó globális pénzügyi stabilitási jelentés után elhangzottak olyan vélemények, melyek szerint az osztrák bankok erős kelet-európai kitettsége egyenesen államcsőddel fenyegeti Ausztriát. Nowotny - Dominique Strauss-Kahn IMF-vezérigazgatóval együtt - azok közé tartozott, akik vitába szálltak a borúlátó értékelésekkel.
Az osztrák pénzintézetek - a külföldi tulajdonban lévő Bank Austriát és a Hypo Group Alpe Adriát (HGAA) is beleértve - 200-300 milliárd euró külföldi hitelt helyeztek ki a térség országaiban. Ezzel azonban nem szűntek meg a bankok kockázatai Kelet-Európában - figyelmeztetett Ewald Nowotny a Die Pressének adott nyilatkozatában. "Tárgyilagosan ki kell mondani, hogy a térségben nagy gondok vannak, többek között a devizahiteleknek az összes hitelbevételhez viszonyított arányával".
Egyes országok adósságrátája a korrekció után is magas, a tényleges kockázatok azonban nagyon különbözőek az egyes országokban - tette hozzá. Az ÖNB-elnök várakozásai szerint mindamellett az osztrák bankok nem fogják teljes egészében igénybe venni a 100 milliárd eurós állami bankmentő csomagot.
A Financial Times című brit üzleti lap adott hírt arról, hogy az IMF felülvizsgálta a korábban közölt számokat. Néhány ország esetében máris helyesbítettek, és további országok esetében is módosítások következhetnek. Csehország esetében például 236 százalékosról 89 százalékosra javította az IMF a tartalékarányos küladósság-rátát, Észtországét 210-ről 132-re, Ukrajnáét pedig 208-ról 116 százalékra módosította.
A Financial Times szerint a tartalékokhoz mért külső adósság-refinanszírozási igény még a felülvizsgálat után is sokkal magasabb Kelet-Európában, mint például Afrikában, Latin-Amerikában vagy Ázsiában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.