Az első negyedévben még sikerült a banknak a korábbi negyedévnél alacsonyabb céltartalékokat kihoznia és a problémás hitelek arányát 5 százalék alatt tartani, azonban ez két átmeneti oknak volt köszönhető: a 60 napos nemfizetési határidőről a bank átállt 90 naposra, így értelemszerűen az éppen késésben lévő kötelezettségek csak egy része esett a problémás kategóriába. Másrészt a reálgazdaságban kibontakozó válság hatásai még csak fél éve kezdődtek, az elbocsátások, a csökkenő jövedelmek következményei még csak ezek után jelentkeznek – írja a Cashline.
A banki eredményt eddig részben a viszonylag magas kamatbevétel és a 6 százalék feletti rég nem látott kamatmarzs tartotta. Ez a tendencia valószínűleg a második negyedévben is megmaradt, azonban ezzel a piac valószínűleg teljes mértékben számol rövid távon, amit a részvényárfolyam is száz százalékban tükröz.
Az erős költségérvényesítési pozíció eddig is jellemző volt a bankra, azonban a lejtőn lévő gazdaság kicsit más helyzetbe hozza a leányzó fekvését: az ügyfelek nem lesznek képesek inden terhet lenyelni a jövőben. Előbb-utóbb a bank jövedelmezőségének jelentősen csökkennie kell, amit a következő egy évben 10 százalék közelébe növekvő problémás hitel arány, a tovább duzzadó céltartalék-képzés, a romlásnak induló vállalati hitelállomány és a tartósan megnövekvő forrásköltség determinál.
Ha további hullám jön a közép-európai gazdasági visszaesésben - márpedig nekünk ez a víziónk - a nyomás egyszerre és hatványozottan érinti a bankot, a csoporton belüli erőforrás tologatás nem járható út. Más szóval, „csőstül jön a baj”, tornyosulnak a problémák: egy élesen forduló befektetői szentimentben egyszerre kell szembenézni csökkenő olajárakkal, ami ismét előhozza az ukrán és orosz kockázatokat, gyengülő közép-európai devizákkal és emelkedő kockázati felárakkal, azaz növekvő forrásköltségekkel.
Ezek a folyamatok a második negyedéves gyorsjelentésben nem, vagy csak nyomokban lesznek tetten érhetők, és valószínűleg az éves profitterv (150 milliárd HUF) sem sérül az első félév teljesítménye alapján. Azonban a környezet nagyon gyorsan változhat, a kockázatok egy szempillantás alatt ismét előre törhetnek a piacon. Szélsőséges esetben az éves profit a piac által kikényszerített céltartalék-képzés és leírások következtében könnyen zéró felé
konyulhat.
Mindezen egyedi és globális tényezőket figyelembe véve, úgy gondoljuk, hogy elérkezett az idő az OTP részvények eladására, vagyis a korábbi rövid távú semleges ajánlásunkat eladásra változtatjuk, ami érvényes a következő 2 hónapra, illetve a 3400-4200 forintos sávra (beszállási pontokat a korábbi ajánlásunknak megfelelően 1400-1800 forintos sávban
látunk).
elmúlt négy hónapban (majd onnan 10-20-30 százalék visszakorrigáltak), nem lenne elég semleges ajánlásunk eladásra való változtatásához, a következő érveket kínáljuk megfontolásra.VG Online-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.