Már a nagyon sikeres euro kötvénykibocsátás – amivel jól le lehetett mérni, hogy újra dinamikusan növekszik a külföldiek étvágya a magyar eszközök iránt – is növelte az esélyét annak, hogy a hosszú kivárás után most az MNB egy lépésben a várakozásoknál is nagyobbat vágjon.
A kedvező középtávú inflációs kilátások mellett, ugyanis a forintnak sikerült 7 hónapos csúcsra ugrani, a hazai fizetőeszköz volatilitása is jelentősen lecsillapodott, míg az 5 éves árazott ország kockázati prémium is 10 hónapos mélypontra esett. Ebben a jelenlegi hangulatban a forint kevésbé sérülékenyen reagálhatott és reagált is, illetve most sokkal könnyedébben elviselt még egy ilyen drasztikusabb kamatvágást is.
Nincs rá biztosíték, hogy ez a hurráoptimista hangulat akár év végéig vagy az őszig is kitart, így most nyílt lehetőség kihasználni ezt a kedvező trendet. A közel 10 százalékos felértékelődésével egyébként a forint toronymagasan a legjobban teljesítő deviza volt az elmúlt három hónapban az euróval szemben a Bloomberg által számba vett 176 deviza közül - írja Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország stratégiai tanácsadója.
A kamatvágás előtt nem sokkal ugyan gyengült a forint, de a kamatdöntés publikálása után ismét erőre kapott a hazai fizető eszköz, így az azonnali reakciók alapján nem lehetett azt érzékelni, hogy a piac túlzásnak találta volna az 1 százalékpontos kamatvágást.
Még 1-2 százalékos gyengülést sem tekinthetnénk azonban kifejezetten negatív reakciónak. Ugyan az elemzők java egy mérsékeltebb fél százalékot várt az elmúlt napokban lehetett látni, hogy a piac óvatosan – ha ugyan nem is 100 bázispontot – de az 50 bázispontnál már kezdett valamivel többet beárazni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.