A döntés kapcsán mindenképpen azt kell megjegyezni, hogy – bár a szavazati arányokat csak októberben ismerjük meg – a testület a kamatdöntés során az alternatívákat mérlegelve inkább a kiszámítható kamatpolitika mellett tette le a voksát szemben a gazdasági szereplők egy része által sürgetett drasztikus (akár újabb 100 bázispontos) kamatcsökkentéssel – fogalmaz az Equilor.
Ahogy azt a júliusi kamatdöntésről kiadott jegyzőkönyvből is megismerhettük, a Tanács tagjai megosztottak voltak abban a tekintetben, hogy 50, 75 vagy 100 bázispontos legyen a csökkentés mértéke.
Ezzel szemben augusztusban szinte egyhangú volt az 50 bázispontos csökkentés melletti voksolás.
Az Equilor véleménye szerint a döntés most nem volt olyan egyhangú, mint az augusztusi. A döntéshozóknak ugyanis több szempontot figyelembe véve is lett volna lehetősége egy nagyobb kamatvágásra.
Többek között az infláció lassulása (augusztusban csak 5.0 százalék a júliusi 5.1 százalék után) és az állampapírpiaci hozamok 7 százalék körülire süllyedése is az alapkamat akár várton felüli mérséklését vetítették előre.
Természetesen a magyar fizetőeszköz stabilitása is fontos szempont a testület számára, azonban meglátásuk szerint a 75 vagy 100 bázispontos csökkentés a jelenlegi, még mindig pozitív hangulatban talán nem okozott volna túl nagy forintgyengülést, ellenben a gazdaság számára mindenképpen üdítő lett volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.