BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jöhetnek az alapok

Az év második felében húsznál is több új alapot indítottak az alapkezelők, és jelenleg is többféle új konstrukciót jegyezhetnek a befektetők. Az alapok iránt az igény is nőhet a szakemberek szerint, hiszen a csökkenő alapkamat és a mérséklődő betétkamatok más, kockázatosabb eszközök felé irányíthatják a lakosság figyelmét.

Tavaly év végén és az év első felében még úgy tűnt, a befektetési alapkezelők fekete éve lehet az idei. Az alapok nettó eszközértéke a pénz- és tőkepiacokon elszenvedett veszteség, valamint a tőkekivonások miatt 2500 milliárd forint alá süllyedt – ilyen kevés tőkét utoljára a kamatadó-láz előtti időszakban 2006. nyarán kezeltek a befektetési alapkezelők.

A gyenge érdeklődés miatt az alapkezelők az év első felében nem is nagyon aktivizálták magukat, így a befektetési alapok száma a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint 410 körült megakadt, a piaci szereplők legfeljebb annyit tettek, hogy lejáró zártvégű alapjaikat alakították át nyílt végűvé. Az indításokkal kapcsolatban rossz tapasztalatok is voltak: a Budapest Alapkezelő Dollártrend Tőkevédett Származtatott Zártvégű Alap például május végén aluljegyzés következtében nem indul el.



A második félévben azonban fordult a kocka: az alapkezelők is mind bátrabbak lettek, és szeptemberre már a befektetői bizalom is élénkülni kezdett, megindult a tőke vissza az alapokba. Júliustól folyamatosan indultak az új befektetési alapok változatos tematikában. A piaci szereplők egy része a jól bevált, több éves futamidejű tőke- és hozamvédett, más néven garantált konstrukciókat indítja folyamatosan, így tesz például a K&H Alapkezelő és az OTP Alapkezelő is.

A két társaság alapjai hasonló elven működnek: futamidejük során többször is fizetnek hozamot a befektetőknek. A K&H az úgynevezett „háromszor fizető” alapokból már öt sorozatot lejegyeztek, ráadásul a legutolsó sorozatba egész komoly összeg, 2,5 milliárd forint áramlott. A hatodik sorozatot e hét végéig lehet jegyezni. Az alapokkal egyébként egyelőre elégedettek lehetnek az ügyfelek: mindhárom konstrukció pluszban áll az indulás óta.

Az OTP Tripla Fix néven indított a K&H-éhoz hasonló alapokat, és versenytársánál is sikeresebben gyűjtött beléjük tőkét. Az első sorozatba több mint hatmilliárd, a másodikba hárommilliárd forint került. A társaság most váltott: az új alap, amit az év végéig lehet jegyezni „Dupla Trend” névre hallgat, és a futamidő első évének végén 8 százalékos, a második végén 4 százalékos fix hozammal kecsegtet. A teljes 3,25 év lejárta után az európai részvénypiacok teljesítményétől függ majd az extrahozam. Szintén az európai részvénypiacok teljesítményéből ígér részesedést a Budapest Alapkezelő most jegyezhető tőkevédett konstrukciója, a Határtalan Európa is.

Nem csak több éves lejáratú tőkevédett alapokkal rukkoltak ki azonban az alapkezelők az elmúlt hónapokban. Kifejezetten slágertémának számít körükben például az árupiaci alap. Ezek a konstrukciók az év elején összeomlott kőolajár, az aranyár vagy más árupiaci termék emelkedéséből ígérnek nyereséget a befektetőknek.

Júliusban gyors egymásutánban három alapkezelő is indított nyersanyagalapot, vagy nyersanyag alapokba fektető konstrukciót. Az MKB egyből kettő is, ezek közül az egyik azonban zárt végű volt, így a befektetők már nehezen tudnak beszállni. A másik – egy alapok alapja – azonban most is elérhető, és eddig nem is teljesített rosszul, hiszen alig négy hónap leforgása alatt több mint 5 százalékot szedett magára, az utolsó havi hozama pedig meghaladta a 10 százalékot. Szintén 10 százalékos pluszban áll már a K&H egy hónapja indult nyersanyagalapokba fektető alapja, és valamivel szerényebb, de szintén pozitív teljesítménnyel büszkélkedhet a Takarék Invest Származtatott árupiaci konstrukciója. Friss árupiaci alapokat egyébként a kifejezetten dollár-befektetést keresők is találnak a piacon: a K&H ugyanis a nyersanyagalapokba fektető alapból egy dollárban denomináltat is indított, és szintén az amerikai devizában számol el a nemesfémpiacokon nyereséget kereső XGA Aranytégla, amelyet az Access Befektetési Alapkezelő menedzsel.

Új slágertermék lehet a hazai alappiacon az abszolút hozamú alap – ezek voltak ugyanis azok a konstrukciók, amelyek közül több is bizonyította, hogy válságban, eső piacokon is lehet nyereséget elérni. A frissebb kínálatban két ilyen alapot találni. Az egyik a Concorde Citadellája, amely június 30-án rajtolt, igaz komoly teljesítményt azóta még nem ért el – plusz nulla körüli hozama van. A másik érdekes alap a Smart Money, amelyet éppen a Lehman Brothers csődjének évfordulóján, szeptember 15-én indított el az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő. Az „okos” alap a vagyonát elsősorban az Aegon saját alapjaiba fekteti, amelyek között azonban számos abszolút hozamú konstrukció is akad.

Két kötvényekbe fektető alap is akadt az újabb konstrukciók között. Az egyik az Allianz hosszú kötvényalapja, amely a múlt héten indult, a másik pedig az MKB nemzetközi vállalati kötvényalapja. Mindkét alap kockázata alacsonyabb a részvényalapokénál, előbbi a hazai állampapírpiacban, utóbbi a fejlett és feltörekvő országon nagyobb vállalatok hitelpapírjaiban fantáziát látó befektetőknek ajánlható közepes és hosszabb távon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.