Az élet ágban a legnagyobb csökkenést az Allianz és az Aviva szenvedte el, amelyeknél a díjbevétel kilenc hónap alatt éves összevetésben több mint 45 százalékkal zsugorodott, de az Uniqánál is a 40 százalékot közelíti az életbiztosítási díjbevételek csökkenése. Vannak azonban már javulásra mutató jelek is: az Avivánál például pusztán a harmadik negyedévet vizsgálva már csak 24 százalékos a visszaesés. „Az Aviva fokozatosan nyeri viszsza az ügyfeleket” – magyarázza Bartók János vezérigazgató, aki szerint a piac idei harmadik negyedéves adataiból már látszik: az ügyfelek hisznek a hosszú távú megtakarításokban, hiszen a rendszeres befizetések egyre stabilabban tartják magukat.
Míg a patinásabb szereplők komoly visszaesést tapasztaltak az idén, a kisebb, nemrég indult életbiztosítók gyorsan növekedtek. A legkiemelkedőbb bővülést a CIG Közép-európai Biztosító produkálta: több mint hétszeresére, 6,6 milliárd forintra növelte a díjbevételét. Kisebb arányban ugyan, de néhány banki hátterű életbiztosítónál – Erste, K&H, MKB – is gyarapodott a díjbevétel.
A nem élet ág sokkal kisebb mértékben sínylette meg a válságot, de ebben a szegmensben is zsugorodott az első kilenchavi díjbevétel 3 százalékkal, 323,8 milliárd forintra. A nem élet piac mintegy 30 százalékát adó kötelező gépjármű-felelősségbiztosításokból (kgfb) befolyó összeg nagyjából 5 százalékkal csappant meg, 98,2 milliárd forintot tett ki. Ezt részben az évről évre csökkenő tarifák okozták, részben pedig az, hogy az idén viszszaestek az újautó-eladások, így kevesebben kötöttek kgfb-t az akciós kampányidőszakon kívül, amikor lényegesen drágábbak a biztosítások.
Az életbiztosítási piacon bekövetkezett negatív változások egyébként a biztosítók sorrendjét is átalakították. Az élen továbbra is az Allianz és a Generali-Providencia áll, ám a díjbevételek alapján sokáig a harmadik legnagyobb játékosnak számító ING-t például megelőzte az Aegon és a Groupama Garancia is. Az Aegon esetében ebben közrejátszott, hogy a cég élet ági díjbevétele a szektorátlagnál kisebb mértékben csökkent, a nem élet ági pedig még növekedett is, a Groupama Garancia esetében pedig a két biztosító egyesítése növelte meg a díjbevételt.
A kárráfordítások összege a teljes biztosítási szektorban január és október között 380,4 milliárd forintot tett ki, vagyis alig másfél százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az életbiztosítások, különösen a unit-linked termékek esetében viszont markánsan emelkedett a mutató, a tömeges visszaváltások miatt ebben a részszegmensben 14 százalékkal nőttek a kifizetések. A nem élet ágban ezzel szemben nagymértékben csökkentek a kárráfordítások. A kgfb-re kifizetett károk összege például 47,2 milliárd forintra zsugorodott, vagyis a harmadával csökkent 12 hónap alatt. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.