BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A forint viszonylag stabil, de sokkok kialakulhatnak

A legutóbbi inflációs jelentés óta eltelt időszak nemzetközi fejleményeit részletesen elemezve a napokban közzéadott jelentés összegezve megállapítja: a világgazdaság recesszióból történő kilábalásának folyamatát illetően az utóbbi hónapok fejleményei eddig inkább a növekedés jelentős törés és visszaesés nélküli folytatódásának – azaz a „V alakú” növekedési pálya – irányába mutatnak, de az erőteljes korrekció esélye nem szűnt meg, csak csökkent.

A kelet-közép-európai országokra fókuszálva a jelentés rámutat, hogy a külső sérülékenység csökkenését követően jelenleg a fiskális egyensúlytalanság jelenti a fő kockázati tényezőt a térség megítélésére vonatkozóan. A legrészletesebb elemzést a jelentésben a hazai piacokról olvashatjuk, amelynek fő üzenete: nagyobb részben kedvező folyamatok jellemezték az elmúlt hónapokat e tekintetben.

Magyarország kockázati megítélésének javulása fennmaradt. Jelentős esemény volt, hogy az S&P a magyar devizaadósság hitelminősítésének kilátásait – a BBB– besorolás fenntartása mellett – negatívról stabilra javította, ezzel érdemben csökkent egy jelentős mértékű negatív sokknak az esélye az állampapírpiacon.

A Moody’s, illetve az Európai Bizottság jelentései is viszonylag kedvező képet festettek a magyarországi kilátásokról, illetve az államháztartás fenntarthatóságáról. A megítélés javulása a kockázati felárak – CDS-spread, devizakötvény-felárak, euróhoz viszonyított 5 év múlvai 5 éves forward hozamfelár – csökkenésében szintén megmutatkozott. A CDS-spread november közepére 200 bázispont környékére csökkent, és a relatív megítélés tekintetében is javulás érzékelhető.

A hazai devizára alapvetően továbbra is a nemzetközi befektetői hangulat alakulása és a régiós tendenciák gyakorolták a legerőteljesebb hatást. Az elmúlt hónapokban a forint árfolyama lényegében a 265–280 forint/eurós sávon belül alakult. Figyelembe véve az előző egy év során tapasztalt árfolyam-ingadozásokat és a forint nemzetközi hangulatra való érzékenységét, ez a hónapok óta tartó, sávon belüli mozgás relatíve stabil árfolyam-alakulásnak tekinthető.

Az elemzői előrejelzések egyéves időtávon fokozatos felértékelődés mellett hasonlóképpen a 264–275 forint/eurós sávba várják az árfolyamot. Ugyanakkor az október végi érdemi árfolyam-ingadozás rávilágít arra, hogy a piac továbbra is relatíve illikvid, így esetenként kismértékű negatív sokkok is nagyfokú árfolyam-reakciót válthatnak ki.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.