A dollárt 185,55 forinton jegyezték 1,4664 dolláros euró árfolyam mellett, a péntek délután hat órai 187,00 forint és 1,4606 euró/dollár után. A svájci frank jegyzése 179,87 forint 180,66 forint után, 100 japán jent 209,39 forinton jegyeztek 209,47 forint után.
Az elmúlt héten a görög szuverén adósság besorolás visszaminősítése homályosította el a dubaji krízis pénzpiaci hatását.
A görög visszaminősítés kapcsán néhány európai szuverén besorolással szemben felmerült kételyek gyengítették az eurót és erősítették a dollárt, valamint a jent. A dollárt támogatták emellett még az amerikai gazdaság erőteljes makro adatai is, több technikai ellenállási pont áttöréséhez segítve az euróval, a svájci frankkal és a font-sterlinggel szemben.
Az euró/dollár 1,4585-nél is járt az elmúlt héten.
A dollár erősödése részben betudható továbbá a nyersolaj árak és az aranyár visszaesésének is. Az olaj 70 dollár alatt, az arany 1120 dollár alatt is járt.
Ben Bernanke Fed-kormányzó ismét csillapítani igyekezett egy közelgő kamatemelésről szárnyra kapott találgatások piaci hatását és hangsúlyozta a kamatok alacsonyan tartásának hosszabb idejű szükségességét, valamint az amerikai gazdasági fellendülés ellen ható tényezők komolyságát.
A Fed ezen a héten esedékes ülésétől a piac nem vár kamatemelést, nagy figyelmet szentel majd viszont a közlemény megfogalmazásának, különös tekintettel a kvantitatív monetáris eszközök alkalmazásának.
További tájékozódási pontok lehetnek a héten a brit, az amerikai és kanadai fogyasztói árindexek, az amerikai házépítési is ipari termelési adatok, valamint az eurózóna ipari termelési adatai, beszerzési menedzser indexei, valamint üzleti hangulat mutatói, nevezetesen a német ZEW és Ifo kutató intézetek hangulat indexei.
Az euró erősödésével szembeni legközelebbi erős ellenállási pont 1,4777 dollár környékén található, amelynek meghaladása az árfolyam konszolidálódásához vezethet 1,4900 alatt, bár a hosszú távú trend továbbra is 1,5140 felé mutat.
Hétfőn a tőzsdék erősödéssel reagáltak a dubaji mentőcsomag hírére, a piaci hangulat javult, a befektetői kockázatvállalás erősödött. Az euró már az ázsiai kereskedési szakaszban erősödésnek indult a dollárral szemben.
A kereskedésre összességében az év végi forgalomlassulás és pozíció rendezések nyomják rá bélyegüket. A térségbeli devizák árfolyama a nemzetközi piaci kockázatvállalási hajlandóság alakulását követi.
A zlotytól a 4,12-4,15-ös euró árfolyam környékén történő stabilizációt várnak. Hétfőn délelőtt tíz órakor 4,1408-nál állt az árfolyam.
A cseh korona nem reagált a belföldi kiskereskedelmi értékesítési és ipari termelési adatokra, árfolyama a nemzetközi hangulat javulását követte. Hétfőn délelőtt 25,70 környékén járt a korona az euróval szemben, a pénteki 25,80 körüli árfolyam után.
A forinttól is a nemzetközi piaci hangulatot követő enyhe, 270 forintos euró árfolyamot közelítő erősödést várnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.