Decemberben már 31 éves csúcson járt a kakaó ára a világpiacokon, megközelítette a tonnánként 3500 dollárt. Azóta ugyan 3000 dollár környékére csökkent a jegyzés, a szakemberek szerint azonban ez még változhat. A tavalyi utolsó negyedévben ugyanis Európában 0,6 százalékkal nőtt a kakaópor-felhasználás, ezen a téren pedig bővülésre már egy éve nem volt példa. Az is emelheti a csokoládé alapanyagának árát, hogy a nemzetközi kakaószövetség szerint 2008/2009-ben a világ egyes számú termelőjének számító Elefántcsontparton 14 éves mélypontra zuhant a kakaótermés, mindössze 1,22 millió tonnányi kakaóbab termett. Olyan jelek is vannak azonban, amelyek arra utalnak, tovább esik a kakaó ára. A nemzetközi kakaószövetség ugyanis 6,6 százalékos csökkenést mért legutóbb éves szinten a keresletben, a kereslet csökkenésére pedig ennél a terménynél már a 2001-2002-es szezon óta nem volt példa.
A kávé ára is nyílt kérdés. A New York-i árutőzsdén forgó arabika kávé ára szintén lefelé mozgott mostanában, és jelenleg négy hónapos mélyponton jár. A további áresés mellett szól az erős dollár, amely minden árupiaci termékre negatív hatással van. Emellett az is csökkentheti a kávé árát, hogy Brazíliában a helyi agrárminisztérium szerint az idei kibocsátás mennyisége elérheti a 48-50 millió zsákot. Könnyen lehet azonban, hogy ez sem lesz elég a kávéra szomjas világ kielégítésére. A nemzetközi kávészövetség ugyanis úgy becsüli, 2009-2010-ben a világpiaci kereslet mintegy 6-7 millió zsákkal múlja majd felül a kínálatot. Szintén drágulást hozhat a kávé piacán, hogy az amerikai agrárminisztérium nemrég csökkentette a nemzetközi kávétermelésre vonatkozó előrejelzését.
A nemrég 29 éves csúcson járó cukor ára is mérséklődött az elmúlt hetekben, és ez a trend tovább is folytatódhat, ha a dollár erős marad. Az is lejjebb viheti még az édesítőszer jegyzését, hogy az Európai Unió további 500 ezer tonna cukor exportját engedélyezte a tagállamok számára. Felfelé tolhatja azonban az édesség árát, hogy India – amely a világ legnagyobb cukorfogyasztója és második legnagyobb termelője – immár második esztendeje importra szorul, mivel az 1972 óta leggyengébb monszun megtizedelte a cukornádtermést. Brazíliában is gondok vannak az ültetvényeken, az idén 6 százalékkal 34,6 millió tonnára csökkentették a termésre vonatkozó várakozásokat a szeptemberi előrejelzésekhez képest.
A fagyasztott narancslé ára jelenleg alig marad el a két éves csúcstól, ráadásul tovább emelkedhet. Az amerikai agrárminisztérium szerint ugyanis a floridai narancsligeteket csúnyán helyben hagyta az elmúlt hetek szokatlanul mostoha időjárása, így a termés 129 millió ládára csökkenhet, ez 4,4 százalékkal kisebb a múlt havi előrejelzésnél. Utoljára a 2007-es nagyon kemény hurrikán-szezon után volt hasonlóan kicsi a narancstermés Floridában, az akkori szüret egyébként 20 éves mélypontot jelentett. A narancsfákat a fagy mellett a betegség is tizedeli. A farmerek egy fertőzés miatt rengeteg fát kénytelenek kivágni, így a narancsligetek területe tavaly 23 éves mélypontra került a napfényes amerikai államban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.