BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gablini Gábor: Káros a biztosítók gyakorlata

A gépjármű-felelősségi károk rendezésének veszélyes jelenségeire hívta fel a figyelmet tegnapi tájékoztatóján Gablini Gábor, a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének (Gémosz) elnöke. Szerinte tisztességtelen az a gyakorlat, ahogy a vétlen károsult autósok ügyében járnak el a biztosítótársaságok. Úgy számolják ki ugyanis a kár nagyságát, hogy az a kárkori érték legfeljebb 50-70 százaléka lehet. E fölött a gépkocsit gazdasági totálkárosként kezelik, roncsként bocsátják árverésre. Mint mondta, más európai országokban a jármű kárkori értékének minimum 100, egyes országokban akár 130 százalékáig terjed a javíthatósági érték.

Az úgynevezett gyorsított vagy egyezségi kárrendezés is kockázatos az ügyfélre nézve: ennek során felajánlják a károsult vétlen autósnak – korábban szóban, január óta levélben – a javítás nettó értékének 30-50 százalékát. Az ügyfél pedig csak utólag szembesül azzal, hogy a felajánlott összeg nem fedezi a költségeket. A biztosítók arról sem tájékoztatják a károsultakat, hogy az egyezség elfogadása egyben a pótszemle jogáról való lemondást is jelenti. Gablini Gábor szerint ma már az is kezd terjedni, hogy az értesítés SMS-ben érkezik, de ismert olyan eset is, amikor előzetes egyeztetés nélkül a biztosító postán küld egy bizonyos pénzösszeget. A Gémosz szerint azonnal meg kell szüntetni ezt a gyakorlatot, és egyúttal el kell érni, hogy a biztosítótársaságok korrekt tájékoztatást adjanak az ügyfeleiknek. A többi szakmai szervezettel együtt a szövetség szeretné elérni, hogy a vétlenül balesetet szenvedő magyar járműtulajdonosok hasonló feltételekkel intézhessék biztosítási ügyeiket, mint az Európai Unió más országainak autósai. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.