Jól bírják a hitelintézeti fióktelepek a válságot Magyarországon – legalábbis a statisztikák szerint. Míg a részvénytársasági formában működő bankok eredménye tavaly nem nőtt, sőt 2003 óta nem tapasztalt szintre csökkent, addig a fióktelepeké több mint az ötszörösére emelkedett – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének adataiból.
A fióktelepek adózás előtti nyeresége tavaly meghaladta az 50 milliárd forintot, igaz, ebben nyilvánvalóan fontos szerepet játszott, hogy több piaci szereplő, így a Citibank és az Axa Bank is akkor döntött úgy, hogy anyacégébe olvadva fióktelepként folytatja magyarországi működését. Ez az 50 milliárdos adat annak tükrében viszont igazán impozáns, hogy a méretét tekintve 13 és félszer nagyobb részvénytársasági szektor csak 255 milliárd forintos profitot tudott besöpörni adózás előtt.
Ami azonban a legfrissebb adatokat illeti, már akadnak a válságra utaló jelek a fióktelepeknél is. A mérlegfőösszegük például szemmel láthatóan zsugorodik. Az idén január végén már csak 2137 milliárd forintnyi eszközük volt a piaci szereplőknek, ami 12 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. Az is látható, hogy bizonyos szegmensekben visszafogottabban hiteleznek a fióktelepek. Ezt jelzi, hogy a cégek hitelállománya stagnált az elmúlt 12 hónapban, vagyis néhány milliárd forint híján 1000 milliárd forint alatt maradt. Ám miközben a lakossági szegmensben csaknem 14 százalékkal nőtt az állomány, a vállalati hitelezés terén visszaesés mutatkozott. Ez a visszafogottság egyébként a részvénytársasági bankokra még inkább igaz volt, ezek hitelállománya az államon kívül minden ügyfélkörben visszaesett.
Ami a hitelek minőségét illeti, a fióktelepek lényegesen jobb portfólióval rendelkeznek még mindig, mint a bankok. Miközben a részvénytársasági hitelintézetek kölcsöneinek csak a 83 százaléka volt tavaly év végén problémamentes, a fióktelepeknél több mint 90 százalékkal nem voltak gondok. A háztartások hiteleinél hasonlóak a két szegmensben az arányok, a bankoknál és a fióktelepeknél is nagyjából minden hetedik hitel minősül nem problémamentesnek. A kifejezetten problémás, vagyis az átlag alatti, kétes és rossz háztartási hitelek aránya viszont a fióktelepeknél lényegesen magasabb, mint a bankoknál, több mint 9 százalékos volt, miközben a részvénytársasági hitelintézeteknél még mindig 7,5 százalék alatt maradt. Ebben valószínűleg az is közrejátszott, hogy utóbbi cégek komoly adósmentő programokat vezettek be, és az ezekben részt vevő ügyfeleket – miután fizetni kezdték hiteleiket – jobb kategóriákba sorolták.
A vállalati hitelezési szegmensben viszont a portfóliók minőségén a fióktelepek óvatos üzletpolitikája tükröződik. Az állomány 86 százaléka problémamentes, miközben a részvénytársasági bankoknál csak a alig kétharmadáról mondható el ugyanez. A kétes és rossz hitelek aránya is elenyésző a fióktelepeknél, így a problémás állomány mindössze a portfóliók 7,5 százalékát tette ki. A bankoknál ezzel szemben a vállalatok a kölcsönök több mint 9 százalékának visszafizetésével vannak legalább 90 napos csúszásban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.