Mindezek az aggodalmak, valamint az a probléma, hogy az Egyesült Államok történetében tapasztalt legnagyobb olajszennyeződés miként hat majd ki a mélytengeri olajfúrásra és a határidős olajszállításokra, minden bizonnyal kiemelt helyen szerepelnek a jövő héten Kuala Lumpurban megrendezendő Ázsiai Olaj- és Gázkonferencián.
Az értekezleten többek között olyan jelentős olajcégek vezetői vesznek részt, mint az ExxonMobil, a BP, a Total, és a ConocoPhillips. A befektetők idegességének hatására az olajár május 20-án a napközi kereskedelemben 26 százalékkal esett és barrelenként 64,24 dollár volt, míg május 3-án még éves csúcsot, 87,15 dollárt ért el. Pénteken az amerikai nyersolaj júliusi szállításra 32 centtel csökkent és 74,31 dollár volt – jelenti a Reuters.
A Reuters emlékeztet arra, hogy a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint a következő öt évben nem várható a kutatási és fejlesztési beruházások jelentős növekedése, holott 2010-ben a kereslet globálisan 9-10 százalékkal nő a tavalyi évhez képest, bár még mindig 10 százalékkal elmarad a 2008évi csúcstól.
Az olajkereslet kilátásai távolról sem rózsásak. Az IEA a múlt héten azt közölte a Reuters-szel, hogy a globális kereslet növekedése várhatóan nem lesz olyan erőteljes, mint amilyet korábban vártak, az európai válság és annak esetleges szélesebb körű következményei miatt. A harmadik legnagyobb független olajkereskedő, a Trafigura pedig azt jelezte, hogy az európai adósságválság a legtöbb áru terén tőkekiáramlást idézett elő, s ezért a vártnál hosszabb időbe telhet, amíg az olaj iránti kereslet élénkülni fog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.