A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzői csütörtökön az MTI-nek elmondták: a görög államadósság-törlesztési kockázat biztosítására kínált hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása az aznapi késői londoni kereskedésben 1127 bázispont volt, hatalmas, 195 bázispontos napi emelkedéssel.
A CMA csütörtöki adatsora szerint jelenleg csak Venezuela piacon forgó szuverén adósságának CDS-árazása magasabb az euróövezeti tag Görögországénál: a dél-amerikai ország törlesztéskockázati biztosítási tranzakciói 1300 bázispont környékén járnak. A görög CDS-tranzakciók sokkal drágábbak ugyanakkor Argentína kockázatbiztosítási díjszabásánál, amely csütörtökön valamivel 970 bázispont felett volt a londoni piacon.
A csütörtökön kialakult árazások alapján a törlesztési leállás kockázatára biztosítási ügyleteket nyújtó piaci szereplők az aznapi londoni kereskedésben minden 10 millió euró görög államadósság után évente csaknem 1,13 millió euró törlesztéskockázati biztosítási díjat számítottak fel a befektetőknek az irányadó ötéves futamidőre.
Ez három és félszer magasabb a magyar államadósság törlesztéskockázati ügyleteiért kért díjnál. A CMA londoni elemzői az MTI-nek elmondták: Magyarország CDS-díjszabása a csütörtöki késői kereskedésben 323 bázispont - 10 millió euró adósságonként évente 323 ezer euró - volt, csekély emelkedéssel a 314 bázispontos előző záróról.
Görögország piaci törlesztéskockázati ügyleteinek díjszabása teljesen elszakadt a szintén adósság- és költségvetési gondokkal küszködő többi dél-európai euróövezeti tagországétól is. A CMA DataVision adatai szerint Spanyolország CDS-tranzakcióinak árazása csütörtökön 245 bázispont volt, változatlan az előző zárószinthez képest. Portugália törlesztésbiztosítási kontraktusainak díja a csütörtöki londoni kereskedésben 10 bázispontos emelkedéssel 330 bázispont, Olaszország CDS-szintje mindössze 2 bázispontos drágulással 184 bázispont volt.
Az állami és kereskedelmi adósok CDS-díjszabásai azt jelzik, hogy a piaci szereplők milyen mértékűnek tekintik az adott ország vagy vállalat adósságtörlesztési leállásának kockázatát, és ennek alapján határozza meg a piac az e kockázatra köthető határidős biztosítási kontraktusok éves díját.
Az euróövezeten - és az EU egészén - belül Görögország befektetési eszközeinek árfolyama és kockázati megítélése a legérzékenyebb a piaci hangulati változásokra, tekintettel arra, hogy Görögország az egyetlen euróövezeti tagállam, amelyre több hitelminősítő is befektetési szint alatti osztályzatot tart érvényben.
A Moody''s Investors Service a múlt héten jelentette be, hogy a görög kormánykötvények besorolását egyszerre négy fokozattal, az addigi elsőrendű "A3"-as szintről "Ba1"-re, vagyis a befektetésre ajánlott kategória alá rontja. A cég a lépést az euróövezeti/IMF támogatási program végrehajtását veszélyeztető kockázatokkal indokolta.
Ez igen agresszív visszaminősítés a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban, amelyben már két fokozatnyi osztályzatrontás is ritka a szuverén adósok esetében.
Nem sokkal korábban a Standard & Poor''s is agresszív mértékben, egyszerre több fokozattal a befektetői kategória alá, vagyis spekulatív - "bóvli" - szintre, "BB plusz"-ra rontotta Görögország adósbesorolásait, arra a véleményére hivatkozva, hogy egyre szűkebbek a görög kormány gazdaságpolitikai lehetőségei az államadósság-folyamatok fenntartható pályára állítására.
A "három nagy" közül már csak a Fitch Ratings sorolja befektetésre ajánlott szintre a görög adósságot, "BBB mínusz" besorolással, de ezt az osztályzatot is leminősítést valószínűsítő negatív kilátás egészíti ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.