Tavaly májusban a piacvezető lakásbiztosító, az Aegon Magyarország 1095 kárbejelentés után 48,1 millió forintot fizetett ki ügyfeleinek. Ez az összeg idén májusban a legfrissebb adatok szerint 525 millió forint volt, csaknem tízezer bejelentést követően – mintegy tízszerese tehát az egy évvel korábbinak – közölte a hét végén a társaság.
Ez az összeg ugyanakkor még mindig eltörpül az elmúlt egy hónapban keletkezett károk nyomán várható teljes kártérítési igénytől. A biztosítótársaság kárszakértőinek becslése alapján a hazai háztartások vagyonában legalább 14 milliárd forintnyi kár keletkezett, ebből 5 milliárd biztosított ingatlanokban, mely összegből az AEGON várható kárkifizetése immár megközelíti a 2,8 milliárd forintot.
Május 15., azaz az első pusztító vihar óta ugyanakkor ennél jóval több, összesen 35436 darab meteorológiai kárbejelentés érkezett az Aegon Magyarországhoz. A bejelentésekből csaknem 25 ezret rendezett eddig a biztosító – közölte Vereczki András, a társaság vezérigazgató-helyettese, hozzátéve: ez a bejelentett károk több mint 70 százalékát jelenti.
Az AEGON kárszakértőinek becslése szerint eddig legalább 14 milliárd forintnyi kár keletkezett a hazai lakóingatlanokban, nem számítva a közvagyont ért károkat. Ebből 5 milliárd forint értékű a biztosított ingatlanokban keletkezett kár, melyet így a biztosítótársaságok térítenek meg.
A hétfői viharok és felhőszakadások miatt az AEGON Magyarországnál 1324 darab kárbejelentés történt, amelyből 585 Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből, 256 darab pedig Hajdú-Bihar megyéből érkezett.
A biztosító kárszakértői folyamatosan dolgoznak, koncentráltan azokon a településeken, ahol a legnagyobb a sérült, megrongálódott ingatlanok aránya – csak Felsőzsolcán jelenleg 16 munkatárs járja a biztosítottak házait, és rögzíti a kárt, hogy a biztosító mielőbb eljuttathassa a kárösszeget a károsultaknak. Az eddigi tapasztalatok szerint az ügyfelek a szemlét követően a banki átutalási időnek megfelelően átlagosan 4-5 napon belül hozzájuthatnak a kártérítéshez.
A gépjárművel kapcsolatos kárbejelentések száma továbbra is alacsony, a kárösszeg 1,8 millió forint.
Az Aegon egyébként változatlanul azt ajánlja a károsultaknak, hogy a bejelentés előtt lehetőleg keressék meg szerződésük számát az ügyintézés gyorsítása érdekében. A károk elhárításával nem kell megvárni a biztosító szakemberét, vagy a kárbejelentést – azt bármikor meg lehet kezdeni. Ha lehetséges, érdemes fényképet készíteni és eltenni a károkat bizonyító maradványokat, törmelékeket, anyagokat.
Az évek óta folyamatosan ismétlődő árvizek, viharok ellenére ugyanakkor még mindig nagyon alacsony a lakásbiztosítással rendelkező háztartások aránya Magyarországon. Márpedig nem a legdrágább biztosításról van szó, hiszen havi néhány ezer forintból nagy összegű, az ingatlan- és ingó vagyonra egyaránt kiterjedő szerződést lehet kötni. Az arányon ugyanakkor javít valamelyest, hogy az ingatlanhitellel terhelt lakások biztosítását megkövetelik a pénzügyi szolgáltatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.