Ezt a megállapítást igazolja a Budapest Research Fórum (BRF) 2010 második negyedére vonatkozó piaci összesítése is. A fórumot alkotó CB Richard Ellis, Cushman & Wakefield, DTZ, GVA Robertson, Jones Lang LaSalle, King Sturge felméréséből jól látszik, hogy április–júniusban a kereslet elérte az 54 540 négyzetmétert; ez ugyan 50 százalékos növekedést eredményezett az év első negyedéhez képest, ám annak szerkezete nem a piac bővülésére, inkább átrendeződésére utal. A jelentősebb növekedési adatok elsősorban annak köszönhetők, hogy a korábbi időszakhoz képest a második negyedévben gyakorlatilag megkétszereződött a bérleti szerződéskötések száma. Ám ezen belül előszerződések szinte nem is születtek (lásd a grafikonon), viszont jelentősen megnőtt a szerződéshosszabbítások és -bővülések aránya, míg új bérleti kontraktusok megközelítőleg hasonló méretekben köttettek, mint az első negyedben. A hosszabbítások magas, 47 százalékos aránya és a regisztrált ipari állományon belüli költözések miatt az április–júniusi időszakban nem nőtt az átlagos bérbeadottság, továbbá számos bérlő csökkenteni kényszerült területét, így az üresedési ráta emelkedett, s jelenleg 19,8 százalékon áll – állapítja meg a jelentés, igazolva a gyakorlati tapasztalatokat. A big box típusú ingatlanok, azaz a logisztikai parkok 81 százalékos bérbeadottsága a második negyedben meghaladta a city (városi) logisztikáét, ahol a területeknek ekkor csupán 68 százaléka volt bérbe adva.
A BRF összesítése szerint a tíz legnagyobb tranzakció a bérbe adott terület 76 százalékát tette ki az elmúlt negyedévben. A bérelt területek átlagos mérete a logisztikai parkokban átlagosan 2700, míg a városi logisztika esetében 800 négyzetméter. Június végére a teljes hazai ipari ingatlanpiaci állomány elérte a 1 769 500 négyzetmétert.
Átadták Százhalombattán 10 220 négyzetméteren a ProLogis Park Budapest–Batta második fázisát, amelyre egy logisztikai szolgáltatással foglalkozó cég kötött előbérleti szerződést még 2009 végén. Dél-Budán a Nagytétényi Ipari Park egy kisebb egységgel bővült, ahol hasonlóan az első, illetve a második negyedhez, várhatóan nem lesz kiemelkedő az új kínálat mennyisége az elkövetkező negyedévekben sem – állapítja meg a felmérés. A Waberer’s 18 ezer négyzetmétert fejleszt a BILK-ben, az Oriflame 17 ezer négyzetméteres új raktárát pedig, amelyre 2010 első negyedében született előszerződés a Goodmannel, szintén az év második felében adják át.
Ahhoz, hogy az ipari ingatlanok iránti új kereslet növekedjen, s ezzel az üres területek aránya csökkenjen, nem vitás, hogy hosszan tartó gazdasági fejlődés szükséges. Az első fél év tapasztalata alapján a bérlői aktivitás növekedni látszik, a két negyedév adataiból mégsem vonhatunk le messzemenő következtetéseket – állapítja meg a felmérés, amelyhez Remi Couture hozzáteszi: a harmadik negyedév sokat elárul majd arról, hogy vajon a fejlődés rövidebb vagy hosszabb távra szól. Az mindenesetre fontos szempont, hogy ne törjön meg az ország exportképessége s a kivitel alakuló dinamizmusa. E gazdasági pálya mentén a King Sturge vezető elemzője szerint talán már ez év végére, de 2011-re biztosabban javulás várható, ehhez természetesen az is szükséges, hogy a nemzetközi szervezetekkel megakadt egyezkedést valamilyen formában konszolidálni lehessen. HÉ
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.