BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Esnek a nyugdíjalapok

Hosszabb távon jobban teljesítenek a kasszák a bankbetéteknél

A második negyedévben véget ért a magán-nyugdíjpénztári portfóliók szárnyalása. A megelőző négy negyedév során rekordösszeget, több mint 620 milliárd forintnyi nyereséget könyvelhettek el a kasszák a befektetéseiken, a legutolsó három hónap azonban a legtöbb alapnál már enyhe visszaesést hozott – ez derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) honlapján közzétett árfolyamadatokból.

Március 31. és június 25. között a 19 klasszikus nyugdíjalap közül nyolcnak, a kiegyensúlyozott portfóliók közül kettőnek, a növekedésiek közül pedig csak háromnak nőtt az árfolyama. Ebben minden bizonnyal közrejátszott, hogy a vizsgált időszakban sem a részvény-, sem az állampapírpiac nem teljesített túl jól. A hazai hosszú lejáratú állampapírok árfolyamát követő MAX index 1,9 százalékot esett, a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe, a BUX pedig 14 százalékot süllyedt ez idő alatt. A vagyonkezelők egyébként ehhez képest jól dolgoztak, a portfóliók java része ugyanis mindkét mutatónál jobb eredményt produkált.

A legkisebb átlagos árfolyamveszteség a legkevesebb kockázatos eszközt tartalmazó klaszszikus alapokon volt, ezek 0,2 százalékot estek a vizsgált időszakban. A kasszák közül meglepően jól teljesített az Életút alapja, 1,25 százalékot szedett magára, miközben a legnagyobb veszteséget elérő Villamosenergia-ipari Társaságok Nyugdíjpénztára (VIT) 1,66 százalékot bukott. A kiegyensúlyozott és a növekedési alapoknál is az Életút portfóliói vitték el a pálmát 1,13, illetve 1,3 százalékos hozamukkal. A közepesen kockázatos alapoknál az említett kaszszán kívül egyedül az Évgyűrűk ért el még minimális pozitív hozamot, miközben a legrosszabbul teljesítő pénztárak, a Honvéd, az Erste és az Aegon 2 százaléknál is többet veszítettek.
A tagok háromnegyedének pénzét kezelő és a legtöbb részvényt tartalmazó növekedési alapoknál volt a legnagyobb szórás a teljesítményekben. A hosszú időn át legmagasabb hozammal büszkélkedő Quaestor a második negyedévben betlizett, március végétől 5,8 százalékot esett az alapja. A sereghajtók között ebben a kategóriában is ott van egyébként a Honvéd és az Erste.

Hosszabb távon persze nem ilyen drámai a helyzet. Az elmúlt egy év adatait nézve minden nyugdíjalap hozama pozitív, ráadásul az 57 nyugdíjalapból 50, az egy évvel ezelőtti bankbetétkamatokat meghaladó, százalékosan két számjegyű nyereséggel büszkélkedhet. A klasszikus portfóliók közül a Dimenzióé volt a legsikeresebb, több mint 20 százalékot szedett magára az elmúlt 12 hónapban, rajta kívül a dobogóra még az ING és az Aegon alapjai kerültek fel. A kiegyensúlyozott alapoknál szintén a Dimenzióé a pálma 25 százalék fölötti nyereséggel, ettől mindössze néhány bázispontnyira maradt le az OTP portfóliója. A növekedési alapoknál viszont több mint 31 százalékos egyéves hozamával már az OTP viszi a prímet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.