Az OTP-nél Hozamduó és Generációduó néven futnak a kombinált befektetésekkel kapcsolatos programok. Előbbihez befektetési alapot kell jegyeznie az ügyfélnek, utóbbinál pedig egyszeri díjas életbiztosítás megkötése a feltétel. A Hozamduó mellé most akár tízszázalékos kamatra is le lehet kötni a bankbetétet, ha a kliens legalább 150 ezer forinttal növeli megtakarításait, és vásárol az OTP Alapkezelő Aranygól nevű hozamvédett alapjából.
Az Erste Bank a csoport ingatlanalapját próbálja magasabb kamatú betétekkel eladni. A betéti részre kiemelt kamatot fizető Duett és a Dupla névre keresztelt megtakarítási csomagok három hónapos betétből és az alap befektetési jegyeiből állnak, fele-fele arányban. Érdekes kombinált megtakarítás a cég betétpárosa, amely egy három és egy 12 hónapos ismétlődő lekötött betétből áll, 30-70 százalékos arányban. Ennél a rövidebb futamidőre 6,5, a hosszabbikra négyszázalékos kamatot ígér most a bank.
Ezek a kombinációk elsősorban a normál lakossági ügyfélkörben keresettek, a Hozamduó és a Generációduó egy-egy akciója során például az OTP hét-nyolc milliárd forintot gyűjt össze. Más a helyzet a strukturált megtakarításokkal, amelyek a bankok beszámolói szerint inkább a prémium ügyfélszegmensben keresettek. A Citibank – amely az elsők között kínált strukturált termékeket ügyfeleinek – jelenleg is többfélét tart a palettáján, köztük részvényidexekhez vagy a referenciakamatok alakulásához kötött struktúrákat. Jelenleg háromféle devizában négyféle strukturált kötvényt, emellett prémium betéteket és piaci indexált betéteket is forgalmaz a cég.
Utóbbiak kamata egyes devizák keresztárfolyamának alakulásától függ. Szintén a devizaárfolyamok megfelelő alakulása esetén lehet a szokásosnál magasabb hozamot elérni a CIB és az OTP egyes strukturált betétjeivel. Ezek különféle változatai akkor fizetnek extra kamatot, ha az euró/forint árfolyam egy bizonyos sávban marad, más változatok éppen ellenkezőleg, akkor adnak nagyobb nyereséget, ha a keresztárfolyam elhagyja a szerződéskötéskor meghatározott sávot. Az árfolyamok szerencsés alakulása esetén így a befektetők a CIB-nél például nyolc–tíz százalékos hozamot vághatnak zsebre.
Különleges megtakarítási forma a K&H Bank úgynevezett kétdevizás befektetése. Ez a betét magasabb hozamot biztosíthat az ügyfélnek rövid távon az adott devizában, ha vállalja annak lehetőségét, hogy a befektetett összeg visszafizetése bizonyos esetekben egy másik devizában is megtörténhet. (A kamatfizetés viszont mindig az alapdevizában történik.) Például ha úgy dönt a befektető, hogy 25 ezer eurót leköt a bankban egy hónapra, és 282 a feltételes euró/forint árfolyamszint, a bank euróban adja vissza a betétjét, ha a visszaváltáskor az euró/forint kurzus 282 alatt van, ha viszont e fölé kerül, forintban kapja meg az összeget, 282-es árfolyamon átváltva. Nyilvánvaló, hogy a kliens akkor bukhat nagyot ezen az ügyleten, ha a lekötés végére nagyobb mértékben esik a forint árfolyama a közös uniós fizetőeszközzel szemben, mint amennyit a magasabb kamat fedezni tud.
Hasonló konstrukcióban utazik a Commerzbank is. Rövid lejáratú konvertáló betétjének lényege az, hogy az ügyfél a piacinál magasabb hozamot kaphat, ennek fejében viszont vállalja, hogy ha a devizaárfolyam a betét lejártakor elér egy előre kitűzött szintet, a betét összegét az ügyfél ezen az árfolyamon átváltva egy másik devizában kapja vissza. „Tapasztalatunk szerint a vállalati szektor szereplői közül sokan a 280–285 közötti sávot ítélik egyfajta egyensúlyi zónának. Így az utóbbi napok forintgyengülésével újra érdekessé válhat az eurólikviditással rendelkező exportőrök számára az euróból induló konvertáló betétek kötése” – mondja Földi Balázs, a társaság treasury vezetője. HB
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.