Az ingó dolgokat terhelő zálogjog és a zálogszerződések legfontosabb adatait tartalmazó közhiteles országos jegyzék 1997 májusában indult. Azóta évente általában tízezer hitelszerződést kötöttek, és a biztosított követelések értéke dinamikusan emelkedett a legutóbbi évekig. Az indulás esztendejében hétezernyi, kis híján 600 millió forint biztosított követelést regisztráltak. A „csúcsot” a 2002. esztendő tartja 12 ezer bejegyzéssel. Még 2007-ben is tízezer körül mozgott a szerződéskötések száma, amikor is az öszszes – vagyis az indulástól regisztrált – követelés évi 21 milliárd forintra nőtt. Ez a szám azonban 2008-ban 13, 2009-ben 12,5 milliárdra esett vissza, ami az időközben lejárt és teljesített kölcsönökön túl a válsággal és a visszafogott hitelezéssel is magyarázható – mondta az ügyvezető asszony.
Az ingójelzálogjogot – a hitelfelvételeket megkönnyítendő – az üzleti élet fellendítésére vezették be. Azóta a gazdasági forgalom mindennapos intézményévé vált. A rászoruló ingóságaira, vagyonára vagy annak egy részére igényelhet kölcsönt anélkül, hogy azt zálogként át kellene adnia a hitelezőnek. Az ingójelzálog-szerződést sokszor keretbiztosítéki formában kötik meg. Ez rugalmas konstrukció, kialakult üzleti kapcsolatot, nagyobb partneri bizalmat feltételez: nincs mindig lejárati időpontja, az adós a megszabott hitelkeretből szüksége szerint vehet fel összegeket. Napjainkban ezzel a megoldással előszeretettel élnek a szerződő felek, míg korábban a kötelezettek meghatározott vagyontárgyakat, például termelőeszközt zálogosítottak el.
A termelőeszköz ma is gyakori biztosíték, akár a raktár- és árukészlet, nemegyszer pedig a lábon álló termés a gazdálkodó szervezeteknél. A magánszemély adósok főleg a lakberendezési tárgyakat terhelik meg zálogjoggal. A zálogjogosultak túlnyomó többsége jogi személy, mégpedig bank, de akad köztük több száz magánszemély is.
A hitelek pénzneme, miként kezdetben, ma is elsősorban a forint, mellette az euró, az USA-dollár a közkedvelt, de gyakori a svájci frank és az angol font is.
A hitelügyletek központja Budapest, a megállapodások több mint felét itt kötik. Észak-Dunántúlon még viszonylag gyakran, Dél-Magyarországon ugyanakkor igen ritkán veszik igénybe ezt a lehetőséget.
Az elmúlt esztendőben bővült a MOKK nyilvántartó rendszere a gépjármű-hitelezés megkönnyítésére. Az idevágó – a Magyar Lízingszövetség által különösen szorgalmazott – törvényi rendelkezés már egy esztendeje hatályba lépett, ám a konstrukció még mindig nem működik. Késtek a végrehajtási szabályok, majd a júliusi bevezetést a közelmúltban megjelent kormányrendelet szeptemberre módosította, azaz kerek egy esztendőt csúszik az autóhitelezés új jelzálogjogi bejegyzési rendszere – mondta Horváth Gyöngyi.
Információ
Az érdeklődő jelenleg kétezer forintért kaphat információt vagy igazolást is a kamara zálogjogi nyilvántartásából. Az adatbázis a tervek szerint teljesen nyilvános, az interneten bárki számára ingyenesen hozzáférhető lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.