Bár a búzaárak 2008 óta nem látott szintre emelkedtek, a globális gabonakészletek ma sokkal jelentősebbek, mint 2007/2008-ban voltak és a világ más részein a terméshelyzet általában kedvező, az OECD szerint tehát nincs ok globális mezőgazdasági válságról beszélni - jelentette ki Ken Ash.
Különbség az is, hogy a jelenlegi feszültségek a búzapiacon összpontosulnak, míg a korábbi árspirál egy sor mezőgazdasági főterményt érintett, és azt a szárnyaló energiapiaci árak is erősítették.
Az OECD nem tervezi felülvizsgálni ár- vagy termés-előrejelzését - mondta Ash, hozzátéve, hogy a 2010-re szóló orosz búzatermés-előrejelzés nem állt távol a jelenlegi becslésektől.
Megismételte ugyanakkor, hogy az OECD ellenzi az exportkorlátozásokat, amelyek, véleménye szerint csak ingadozóbbá teszik a nemzetközi árakat és a hazai árak megfékezése révén megfosztják a gazdálkodókat attól az előnytől, hogy többet termeljenek.
Ash szerint most nem alapvető kereslet-kínálati tényezők, hanem piaci várakozások befolyásolták a piacot.
A búzapiacon közel negyven éve nem tapasztalt áremelkedés következett be július elejétől augusztus elejéig, elsősorban az orosz, az ukrán és a kazah szárazság miatt, hiszen a három ország a világ tíz vezető búzaexportőre között van.
A londoni Euronext árutőzsdén a határidős búzaár pénteken - elsősorban a profitkivét hatására - 6,50 euróval, 2,91 százalékkal csökkent. A malmi búza novemberi szállításra tonnánként 217,00 euróra esett délutánra, de ennek ellenére július elejéhez képest még jelenleg is 49 százalékkal magasabban áll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.