A bankok is aggódhatnak a frank erősödése miatt, a svájci fizetőeszközben nyilvántartott hitelek miatt ugyanis megnő a mérlegfőösszegük, s ezzel együtt a tőkeszükségletük is. Emellett a hitelportfóliók is tovább romolhatnak, ami a céltartalékok emelését és ezzel együtt a nyereség csökkenését eredményezheti a hitelintézeteknél. Az esetlegesen negatívba forduló eredmény – amire a banki különadó miatt több piaci szereplőnél is komoly esély van – szintén a tőkehelyzet romlásához vezet.
„Már a mostani árfolyam is kritikus lehet a pénzügyi stabilitás szempontjából” – állítja Kadocsa Péter, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő vezérigazgatója. Az sem mindegy persze, meddig marad drága a frank – hívja fel a figyelmet Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Sokkal több hitel dőlhet be ugyanis, ha a mostani magas frank/forint árfolyam hosszú hónapokon át fennáll. Sok háztartás ugyanis egy-két extrém magas törlesztőrészlettel még csak-csak megbirkózik, de előbb-utóbb kifogy a tartalékokból.
Túl sok derűlátásra azonban a szakemberek szerint nincs ok. A forint ára az euróval szemben több mint egy hónapos mélyponton volt tegnap, a jegyzés napközben a 288-as szintet tesztelgette. A hanyatlás oka ezúttal is egy nemzetközi makrogazdasági adat volt: az Egyesült Államokban a vártnál lassabban nő a háztartások jövedelme, ami bizonytalanabbá teszi a gazdasági kilábalást. Ennek köszönhetően a részvénypiacok Ázsiában és Európában is estek, és a feltörekvő devizákra is rájárt a rúd, igaz, a Bloomberg adatai szerint a legnagyobb, 0,4 százalékos veszteséget a forint szenvedte el.
A 287 forint körüli euró/forint árfolyam azonban még mindig bőven alatta van a tavaly márciusi 300 fölötti szinteknek. A devizaadósok számára a nagyobbik problémát az jelenti, hogy az alpesi fizetőeszköz erősödése a közös uniós fizetőeszköz ellenében feltartóztathatatlannak tűnik. Hosszú éveken át Svájcból kifelé vándorolt a pénz az euróövezetbe, hiszen ott magasabb hozamot, nagyobb nyereséget reméltek a befektetők. Most azonban a kockázatok növekedését látva megfordult a pénzáramlás iránya: a rizikót nem kedvelő befektetők újabban már legfeljebb csak német államkötvényt, illetve svájci eszközöket vásárolnak. „Még több hónapon át folytatódhat a pénz visszaáramlása Svájcba, ez idő alatt erősödhet a frank” – vélekedik Duronelly Péter.
Szintén rossz hír a hazai devizahiteleseknek, hogy a svájci jegybank (SNB) álláspontja is változott tavasz óta az árfolyamokat illetően. Az SNB akkor még euróvásárlásokkal próbálta tartani az 1,5-es váltási szintet az euróval szemben, májusban azonban feladta a harcot, így a keresztárfolyam mostanra minden idők legalacsonyabb szintjére, 1,29-ra csökkent. „A befektetőkben kialakul egy olyan kép, hogy a svájci gazdaságnak már nem árt az erős frank, így mernek vásárolni” – mondja Kadocsa. Philipp Hildebrand, az SNB elnöke az elmúlt napokban már úgy nyilatkozott, csak akkor avatkozik be érdemben az árfolyamok alakulásába, ha a túlságosan olcsó import deflációt hozna az országban.
Az alpesi ország gazdasági növekedéséről szóló adatok és a jövőbeni várakozások is javultak, a második negyedévben 2,6 százalékkal nőtt a GDP éves öszszevetésben, míg az elemzők csak 2,3 százalékos bővülést vártak. A külkereskedelmi egyenleg is jó, és defláció sem fenyegeti már az országot. Az SNB-nek egyébként Duronelly Péter szerint volna tere a frank gyengítésére – például „pénznyomtatással” –, egyelőre viszont úgy tűnik, a devizapiaci intervenciókkal az intézmény egyetlen célja az, hogy elérje, napi szinten ne lehessen kiszámítani a keresztárfolyamok alakulását. Svájcban tehát nem aggódnak az árfolyamok miatt, idehaza viszont a szakemberek szerint az alpesi deviza drágulása előbb-utóbb a politikusokat is lépéskényszerbe hozhatja. „Ez főképpen a gazdaság sérülékenységét csökkentő lépéseket jelenthet majd” – véli Kadocsa Péter. HB
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.