Franz-Christoph Zeitler a tőkekövetelményekre vonatkozó mutatók változásának mértékét nyilatkozatában nem számszerűsítette, csupán annyit árult el, hogy a likviditási rátákat egyelőre nem kívánja megváltoztatni a Bázeli Bizottság. Így a tőkehelyzettel kapcsolatos mutatók jövőbeli mértékét illetően csupán a Die Zeit által már napokkal ezelőtt kiszivárogtatott számok adhatnak fogódzót. E szerint a jelenlegi Tier 1 tőkemutató 4 százalékról – a védelmi tőkével együtt – 9-re emelkedne, s beépítenének egy plusz biztonsági elemet is. Így a gazdasági növekedés időszakában ugyanez a mutató 3 százalékponttal megnövelve 12 százalékos lenne, ezzel készülve fel a nehezebb időkre. A bankok Tier 2 tőkemutatójával együtt a kockázatokkal súlyozott eszközérték arányában a bankoknak 16 százalékos minimális tőkemegfelelési mutatót kellene elérniük.
Bár az előzetes vélemények szerint a magyarországi bankok közül nem egy nehéz helyzetbe kerülhet, ha a tőkekövetelményeket a napvilágra került mértékben szigorítanák, a Magyar Bankszövetség főtitkárhelyettese ko-
rainak tartja a változtatások véleményezését. Móra Mária Tünde ugyanis július vége óta még nem látott a Bázeli Bizottságtól konkrét javaslatot, hivatalos dokumentumot a tőkekövetelmények szigorításával kapcsolatban. Csupán egy hatástanulmány jelent meg a közelmúltban. Az azonban biztos, hogy a hazai bankok nem üdvözölnék a tőkekövetelmények szigorítását. Annál is inkább, mert a bankadó jövőre már így is megtépázza egyik-másik piaci szereplő tőkehelyzetét, s a korábbi években „megszokott” eredményességet sem tudják az idén tartani a hitelintézetek. Miközben a már ismert bázeli javaslatok alapján várhatóan megváltozik az a szabályozás is, amely meghatározza, mi számítható az elsődleges tőkeelemek közé.
Itthon a bankok tőkeszerkezetét alakíthatják majd a külföldi tulajdonosok, ám amíg nem lehet pontosan tudni a változtatások mértékét, addig jellemzően a hazai hitelintézetek is többnyire azt válaszolják érdeklődésünkre, mint a K&H Bank: „Folyamatosan nyomon követjük a formálódó Bázel III-előírásokat, és azok potenciális hatását igyekszünk mérni, azonban azok formálódó, folyamatosan változó jellege miatt még nem alakítottunk ki végleges véleményt az új előírásokról.”
A legnagyobb hazai hitelintézettől, amely eltérően szektortársai zömétől, hazai tulajdonban van, az idei féléves számok alapján kalkulált előrejelzést kaptunk. E szerint az OTP Banknál a legvalószínűbb változtatások esetén 2012-ben 13 százalék lehet a Tier 1 értéke, míg a tőkemegfelelési mutató 17,3 százalékon állhat. A tőkeáttételi mutatót a nagybanknál 2018-ra 8-9 százalékosra becsülik. Két év múlva az OTP Bank likviditás fedezeti rátája – az idei június végi számok figyelembevételével – 170 százalékot érhet el. HÉ
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.