"A túl erős euró árfolyam jelenti az egyik legnagyobb kockázatot a zónával kapcsolatos növekedési kilátásokra, ezért szoros figyelemmel követjük az euró árfolyamát" – idézi az FT Alphaville a Goldman Sachs vezetője elemzője, Erik Nielsen véleményét.
Az Unicredit hozzáteszi ehhez, hogy az árfolyamot az Európai Központi Bank is árgus szemekkel figyeli majd, hiszen a magasba szökő deviza megnehezíti az exit stratégia lebonyolítását. A bank szakértői elemzői kommentárjukban arra emlékeztetnek, hogy ha az EKB a rendkívüli likviditási intézkedések leállítására mutató lépést tesz azzal erőteljesen növeli az euró dollárhoz viszonyított árfolyamát, ez viszont csökkenti az eurózóna GDP-jét. Az Unicredit szerint az árfolyamhatás egyelőre csak tizedesekben mérhető a térség össztermékében, de egyértelmű, hogy a kontroll nélküli erősödés fenyegetést jelenthet.
Az EKB az elmúlt hónapokban ismét a héják álláspontja felé hajlott, így a rövidtávú kamatok 2009 óta nem látott magasságokba szöktek. Az RBS szerint az EKB két okra vezeti vissza a jelenséget: ezek egyike, hogy az EFSF mostanra működésbe lépett, így az EKB részéről nincs igény az államkötvények felvásárlásra, a másik, hogy a fellendülés a vártnál erősebben alakult és ezzel nőtt a bizalom a "W" alakú recesszió elkerülése kapcsán. Az RBS viszont leszögezi, hogy elemzői szerint a két érv egyike sem állja meg a helyét, mivel az eurózóna perifériája továbbra is komoly veszélyt jelent, csakúgy, mint a külpiaci kereslet csökkenése.
Mint arról a Cashline beszámol, az euró hathavi csúcsot ért el a dollárral szemben a múlt héten, amiből jelentős részt vett ki a Kínával fennálló valuta vita.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.