BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyengült a forint - de miért?

Az eltérő okokból erősödő dollárt és gyengülő eurót követve gyengült pénteken a forint: az eurót pénteken délután négy órakor 273,26 forinton jegyezték a csütörtök délutáni 272,64 forint után.

 Pénteken a Fed gazdaságösztönző programja részleteinek ismeretében - részben profitkivétel miatt - már korrekciós fordulatot vett a dollár huzamosabb ideje tartó gyengülése. Délután a dollár erősödésének az amerikai foglalkoztatási adatok várakozásokat messze felülmúló javulása adott további lökést.

Ugyanakkor az euró nyomás alá került az euróövezet pénzügyi stabilitásával szemben felmerült újabb kételyek miatt. A piacok ugyanis erős fenntartásokkal fogadták a jövő évi ír költségvetési tervet.

Elemzők kétségesnek tartják, hogy a tervezett hatmilliárd eurós megszorítás elégséges lesz-e az ír költségvetési célok teljesítéséhez. Ennek hatására pénteken soha nem látott szintre emelkedett az ír államadósság-törlesztési kockázat biztosítási díjszabása, ami magával húzta a többi költségvetési és adóssággondokkal küszködő perifériális euróövezeti ország kockázati árazását is, növelve államkötvényeik hozamprémiumát.

Összességében az euró pénteken az 1,42 feletti dollár jegyzésekről 1,41 alatti jegyzésekre gyengült. A forint és a térségbeli devizák követték az euró/dollár árfolyam alakulását: a zloty a kora reggeli 3,90 közeli euró jegyzésekről 3,93 közelébe, a forint pedig 272,60-as euró jegyzésről 274,60-ig gyengült. A délután folyamán mindkét deviza korrigált, a zloty ismét célba vette a 3,90-es euró jegyzésnél húzódó technikai határvonalat, a forint pedig 273-as euró jegyzés közelébe húzódott vissza.

A forint a svájci frankkal szemben is gyengült pénteken és ismét a 200 forint feletti frank jegyzési tartományba lépett át, mialatt az euró 1,36 feletti svájci frank jegyzésekről 1,35 közelébe gyengült.

Kereskedők szerint a forint árfolyama - az eddigiekhez hasonlóan - továbbra is az euró/dollár árfolyammal viszonylag pontosan nyomon követhető nemzetközi befektetői kockázatvállalási hajlandóság alakulását követi. Ugyanakkor a forint árfolyamát nyomás alatt tartja annak lehetősége, hogy a nagy nemzetközi hitelminősítők a magyar költségvetésnek tulajdonított hosszabb távú kockázatokra hivatkozva esetleg rontanak a szuverén adósbesoroláson. A Standard & Poor''s szerdán döntött a magyar besorolás negatív kilátásának fenntartása mellett.

A dollárt pénteken délután 193,94 forinton jegyezték 1,4095 dolláros euró jegyzés mellett. Csütörtök délután a dollárt 191,07 forinton, az eurót 1,4241 dolláron jegyezték. A svájci frank jegyzése 202,45 forint 199,01 forint után, az eurót pedig 1,3504 svájci frankon jegyzik 1,3704 frank után. Száz japán jen jegyzése 238,94 forint a csütörtök délutáni 237,15 forinttal szemben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.