Az akciós betét mellett a tartós befektetési számla (tbsz) a másik húzótermék. Előnye, hogy ha a tulajdonos legalább három évig nem nyúl a számlán lévő pénzhez, csak 10 százalékos kamatadót kell lerónia a hozamok után, ha pedig öt éven át nem vesz ki belőle, kamatadó-mentessé válik a megtakarítása. A tbsz-nek két fajtája van, az egyikre bankbetét, a másikra értékpapírok tehetők, mindkettővel kapcsolatban számos akció van most a bankoknál. Vannak olyan hitelintézetek, amelyek kifejezetten a tbsz miatt többéves betétlekötéseket is kínálnak. A Raiffeisen, az UniCredit, az Erste, a CIB és az OTP is tart ilyet a termékpalettán; ezek között akad fix és változó kamatozású is, de a hitelintézetek többségénél a rövidebb futamidejű akciós betétek is elhelyezhetők a számlákon.
A tbsz értékpapíros változatára kötvényeket, befektetési jegyeket, állampapírokat vagy részvényeket vásárolhatnak a befektetők. A bankok egy része kötvényekkel is akciózik ennek apropóján. A lakosság körében a bankbetétekénél valamivel magasabb kamatot, ám nem sokkal nagyobb kockázatot képviselő kötvények egyébként is népszerűek, a harmadik negyedév végén már csaknem 700 milliárd forintot tartottak ilyen eszközökben a háztartások.
Az alapkezelők termékfejlesztői sem tétlenkedtek, az akciós ajánlatok főleg garantált konstrukciókat tartalmaznak. Holnapig jegyezhető az MKB Primátus nevű ötéves futamidejű alapja, amely 20 százalékos hozamot garantál a futamidőre. Az extrahozam, amely az eurózóna és az USA részvény-piacának a teljesítményétől függ, viszont soványka, maximum 30 százalékos lehet a teljes futamidőre. Az OTP-nél egy feltörekvő- és egy árupiaci hozamvédett alapot lehet az év végéig jegyezni, ezeknél a garantált hozam szerényebb, három évre csak 7 százalék, az árupiaci alapnál viszont nincs a hozamnak felső korlátja, a feltörekvő piaci konstrukció pedig 50 százalékos maximális hozamot fizethet.
A Budapest Alapkezelőnek is van olyan alapja, amelynek ajánlott befektetési időhorizontja megegyezik a tbsz-ével. A Budapest Banknál emellett automatikusan biztosítást is kötnek a tbsz-t nyitó ügyfelekre. Ez alapján megtérítik a tartós befektetés adóját – de legfeljebb 500 ezer forintot – még annak megfizetési esedékessége előtt, ha a megtakarítás kivonására hatvan napot meghaladó munkanélküliség vagy keresőképtelenség következtében, a gyűjtőévet követően kerül sor. A brókercégeknél is vannak akciók; a Concorde-nál például 100 millió forintos forgalomig jutalékmentesen tőzsdézhet az ügyfél, ha tartós befektetési számlát nyit legalább egymillió forinttal.
Az életbiztosításokra 2010-től nem vehető igénybe adó-visszatérítés, ám kamatadó-kedvezményben a biztosítók ügyfelei is részesülhetnek. Nem keletkezik kamatadó-fizetési kötelezettség, ha a szerződés lejáratkori kifizetése, illetve a szerződés visszavásárlása a biztosítási szerződés megkötésének tizedik évfordulója után történik meg, és a kifizetésekkel a szerződés megszűnik. Ha az ügyfél hat évnél régebben befizetett díjak terhére szeretne részvisszavásárlást kezdeményezni, ezt is megteheti kamatadómentesen, ha eközben a szerződése nem szűnik meg. Nem árt azonban tudni, hogy a 2006. szeptember 1-je előtt kötött szerződések ugyan a 2010-ben hatályos jogszabályok szerint még teljes mértékben kamatadómentesek voltak, 2011. január 1-jétől viszont ha az ügyfél eseti vagy rendkívüli díjat kíván befizetni, az új befizetések hozama után már köteles leróni a kamatadót, ha részben vagy egészben visszavásárolja az egyösszegű rendkívüli befizetést – mondja Mátyás-Kollár Gabriella, az Aegon Magyarország életbiztosítási igazgatója.
Bár olyan adókedvezmények, amelyek néhány évvel ezelőtt voltak, már nem járnak az életbiztosításokra, a piaci szereplők optimisták a jövővel kapcsolatban. A magyar lakosság az szja-kulcs csökkentésével havonta átlag 5-6 ezer forinttal több jövedelemmel számolhat az átlagon felüli jövedelműeknél, a több gyermeket nevelő családoknál pedig érezhetően több pénz maradhat. „Ha ezt a pénzt a lakosság megtakarításra fordítja, akkor ugyan még nem éri el a kívánt öngondoskodási szintet, de a kezdő lépést megtette” – mondja Bartók János, az Aviva elnök-vezérigazgatója. A nyugdíjrendszer változása is tovább erősítheti az öngondoskodás fontosságát, és felértékelheti a biztosításokat – állítják a Groupama Garanciánál. „Kutatási eredményeink azt igazolják: a lakosság jelentős szegmense tisztában van azzal, hogy az aktív korban keletkező jövedelmeket nem szabad felélni, nem
realitás csak az állami gondoskodásban bízni” – mondja Fábián Attila, a társaság élet- és bankbiztosítási ügyvezető igazgatója.
Bár a banki tbsz-es ajánlatokkal most nehéz versenyezni, néhány biztosító ez év végén is akciózik. Az ING például az év végéig befizetett eseti díjakra garantált hozamot fizet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.