A Reuters által megkérdezett közgazdászok közül egyre többen valószínűsítik, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) megemeli az irányadó rátát a jövő heti, vagy a 2011. januári kamatdöntésen. A Monetáris Tanács novemberben meglepetésre emelte a kamatot 5,25 százalékról 5,5 százalékra.
Az elemzők teljesen megosztottak abban, hogy az MNB a jövő héten emeli-e a jegybanki alapkamatot: az elemzői vélekedések átlaga 5,63 százalék, a közgazdászok teljesen megosztottak az MNB monetáris politikáját illetően.
Suppan Gergely és Ádám Zoltán a TakarékBank közgazdászai úgy vélekednek, hogy a következő kamatdöntésen a monetáris tanács nem emel az irányadó rátán, azonban januárra már emelést prognosztizálnak. Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) közgazdásza már a jövő héten kamatemelést vár, januárra pedig további szigorítás következhet az RBS elemzője szerint. Tóth Gyula, az UniCredit Bank bécsi közgazdásza hasonló állásponton van, mint Ash.
Januárra már szinte biztos a kamatemelés: a közgazdászok mediánvéleménye 5,75 százalékot mutat, az áltag 5,77 százalék. Barta György, a CIB Bank vezető elemzője a „legoptimistábbak” közé tartozik: szerinte sem a hétfői, sem a januári kamatdöntésen nem várható szigorítás.
Az idei év első 9 hónapjának jelentős dezinflációját követően, októberben egy váratlan ugrást figyelhettünk meg az áremelkedés éves ütemében – vélekedett Orosz Dániel, az AXA Bank közgazdásza.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) idén 4,9, jövőre 4 százalékos inflációt vár. A jegybank inflációs jelentése kiemeli: ez jelentősen magasabb, mint a 3 százalékos középtávú inflációs cél. A kamatemelést a felpörgő inflációval indokolta a tanács. Simor András, a Magyar nemzeti Bank elnöke úgy vélekedett, az inflációs cél megemelésével ki kellene lépnünk az Európai Unióból.
Az elemzők alacsonyabb inflációt várnak jövőre, mint a jegybank. Suppan Gergely szerint 2011 decemberére az infláció az előz év azonos időszakához viszonyítva az MNB célja alá kerülhet. Az elemzői konszenzus 3,6 százalék. A TakarékBank közgazdásza korábban kiemelte: az MNB inflációs várakozása eltúlzott lehet. Éves alapon is alacsonyabb inflációra számítanak a közgazdászok: a várakozások átlaga 3,8 százalék.
Az inflációs célemeléssel kapcsolatos piaci pletykák sem csendesedtek el, amely híresztelések, beépülve a várakozásokba már magukban árfelhajtó hatással bírhatnak. Mindemellett az országkockázati felárak továbbra is egy viszonylag magas szinten vannak beragadva, miközben már két hitelminősítő is a befektetési kategória aljához szegezte országunk hitelbesorolását – olvasható Orosz Dánial, az AXA Bank közgazdászának kommentárjában. Kamatemelést azonban nem vár az elemző hétfőn, és januárban sem.
Az elemzői konszenzus szerint a jegybanki alapkamat 6 százalékig emelkedhet, az első csökkentés pedig 2011 nyarán, illetve végén a legvalószínűbb. Suppan Gergely szerint ez a strukrutális reformprogramok függvényében fog eldőlni.
Peter Attard Montalto, a Nomura közgazdásza szerint az új monetáris tanács felállása után képzelhető el a kamatvágási ciklus kezdete. Mint ismeretes, a kormány meg kívánja változtatni a monetáris tanács tagjainak jelölési mechanizmusát. Eddig az MNB elnöke és a miniszterelnök felváltva jelölhette a tagokat, a kormány terve szerint a parlament illetékes bizottságának kellene tavasszal jelölnie a lejáró tagok mandátumát. Tavasszal négy tag mandátuma jár le, így a jelenlegi MT-ből hárman maradnak. Ezzel a kormány túlsúlyba kerülhet a tanácsban.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza szerint a kamatvágási ciklus kezdetét a forint euróval szembeni teljesítménye határozhatja meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.