Az előttünk álló év hozhat nem várt kellemetlen perceket a világ, így a magyar pénz- és tőkepiacokon is – derül ki az Equilor Befektetési Zrt. most megjelent elemzéséből. A független befektetési szolgáltató szerint a hazai tőzsdei folyamatokat és a forint árfolyamát alapvetően a nemzetközi trendek fogják meghatározni, de hazánk megítélése szempontjából különösen fontos lesz a kormány februárra ígért intézkedéssorozata is. Az Equilor szerint amennyiben 2011-ben nem omlanak össze a globális tőzsdék és legalább néhány kérdésben érdemi reformintézkedést jelent be a kabinet, valamint a magánnyugdíjpénztárak portfólióit sem borítják a piacra, akkor a magyar részvények felülteljesíthetnek és a forint 265-ig erősödhet az euróval szemben.
A 2008-ban kirobbant pénzügyi válság óta az Equilor Befektetési Zrt. szerint a kormányok a rövid távú profit- és szavazatmaximalizálási céljaik közepette olyan irányban mozdultak el, amelyek biztosították számukra a népszerűség fenntartását és a politikai súlyukat. Mindeközben az amerikai ingatlanpiac, a globális bankszektor szabályozási problémái a fejlett államok adósságkérdései tovább mélyültek. Ebben a folyamatban nem kis szerepet játszottak a globális szinten működő pénzügyi vállalatok, amelyek tovább javuló érdekérvényesítő képességgel lábaltak ki a válságból. Az elmúlt több mint két évben a jegybankok likviditásfokozó pénzpumpái és az abból a tőzsdékre visszaáramoltatott milliárdok mágnesként vonzották magukhoz a megtakarításokat. Az optimizmus látható jelei azonban a tőzsdék teljesítményében véget értek és egyetlen nagy globális gazdasági régióban sem látszanak azok a folyamatok, amelyek azt sugallanák, hogy a tőzsdei szárnyalást a gazdasági aktivitás robbanásszerű emelkedése követi. Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője szerint a 2000-es éveket jellemző erőltetett növekedési kényszer által diktált tempó a múlté, és a legtöbb gazdaság esetében továbbra sincsen meg az egészséges növekedés alapja.
A 2011-es befektetési környezetet és lehetőségeket feltáró elemzése alapján az Equilor arra számít, hogy a problémák felhalmozódása a következő hónapokban, években akár cunami-szerű mozgásokhoz vezethet a tőzsdéken, amelyre az elmúlt évekhez hasonló pánikszerű reakciókat adhatnak majd a jegybankok és kormányzatok. Kuti Ákos szerint ezen folyamatok kialakulásának időpontja kérdéses: könnyen lehet, hogy a zuhanás néhány hét alatt következik be, miközben arra is van esély, hogy a tőzsdék összeomlására nem kerül sor idén. Ez utóbbi forgatókönyv azonban nem zárja ki az Equilor azon alapfeltevését, hogy a nagy globális tőzsdeindexek 10-15%-os mínuszba kerülhetnek az idei évben (a 2010-es záróértékekhez képest).
A hazai folyamatok 2011-ben – mit hoznak a februárra ígért reformok?
Tavaly a kormányváltás és az ahhoz fűződő optimizmus, majd az adósságkérdéssel kapcsolatos bizonytalanságok változó mértékben ugyan, de folyamatosan jelen voltak a hazai pénz- és tőkepiacon, és ez az Equilor szerint 2011-ben is így maradhat. Kuti Ákos szerint az idei „kottát” alapvetően a globális szentiment írja, de egy-két hangjegyet a hazai politikai és gazdasági élet szereplői is hozzátesznek majd. Tavaly a piaci szereplők fokozódó aggodalommal követték az államháztartási hiánnyal kapcsolatos adatokat, amelyek kapcsán az új kormányzat első, júniusban bejelentett akcióterve nem hozott érdemi előrelépést. Az őszi önkormányzati választások után lendületbe jött a kabinet, és a második akciótervében több olyan intézkedést hirdetett meg, amelyek rövidtávon lehetővé tették a költségvetési hiányterv (3,8%) elérését. Ezek főként a szektorokra kivetett válságadók (távközlési, energia, kiskereskedelem) mellett a magánnyugdíjpénztárakba irányuló befizetések felfüggesztését jelentették.
A kormányzati kommunikáció szerint február végén látnak napvilágot azok az intézkedések, amelyek biztosíthatják a tartósan 3% alatti hiánycél elérését összesen kb. 600-800 milliárd forintos megtakarítások révén. Az Equilor szerint az eddig megjelent hírek vegyes képet vázolnak a jövő hónap végére ígért reformintézkedések kapcsán. Nem csak a piaci szereplőknek, hanem szinte mindenkinek az az érdeke, hogy az egészségügyben, az oktatásban, a nyugdíjrendszerben és az állami vállalatoknál olyan átfogó átalakítások induljanak, amelyek révén a korábban említett célok könnyebben elérhetővé válnak. Az Equilor szerint ezekben a rendszerekben az átalakulást eddig főként politikai tényezők hátráltatták, amelyek áthidalása ugyanilyen típusú akaratot követel meg. Az ország tartósan javuló megítéléshez és a reformok fenntarthatóságának biztosításához rövidtávon jelentős áldozatot kell hoznia a kormányzatnak és a társadalmi szereplőknek is. A reformok ugyanis kezdetben nagy egyszeri költséggel és megszorító intézkedésekkel járnak, amelyek csak 3-5 év után érzékeltetik első pozitív hatásukat.
A magánnyugdíjpénztárakból az előzetes tervek szerint 3.000 milliárd forintot meghaladó mértékű vagyon áramolhat vissza az állami szektorba, amelynek kb. 40-45%-a magyar államkötvényekben pihen, melynek nagy része várhatóan bevonásra kerül, ezzel automatikusan csökkentve az államadósságot. Az Equilor kiemeli, hogy a magánnyugdíjpénztári vagyon bevonása kényelmessé teheti a kormányzatot, mivel a visszaáramló pénzek fedezetet nyújthatnak arra, hogy a kabinet a következő 2-3 évben mentesüljön az átfogó intézkedések meghozatala alól. Ugyanakkor az Equilor szerint a kormány a jelenlegi helyzetben már nem teheti meg, hogy tovább halogassa a valós megoldást, ezért valószínűsíthető, hogy az egyensúly megteremtését nagyobb részben mégis a kiadáscsökkentések révén éri el a kormány.
Mindezeket figyelembe véve, az Equilor véleménye az, hogy a február végén bejelentésre kerülő intézkedések minden főbb gazdasági szektort érintenek majd és a korábbiaknál mélyrehatóbb változásokra lehet számítani, amelyek megalapozhatják a későbbi már sokkal átfogóbb reformok véghezvitelét. A kormány kiadáscsökkentési szándéka és intézkedései nyomán fellélegezhetnek a szereplők és a külföldi finanszírozók, a bejelentések azonban várhatóan nem lesznek elegendőek arra, hogy nyugodtan hátra dőljenek a befektetők.
Mi lesz a magánnyugdíjpénztárak vagyonával?
A magánnyugdíjpénztári eszközök értékesítése során az Equilor szerint az alternatív megoldások alkalmazására nagyobb az esély, mint a gyors eladásra, azaz az ÁKK által kommunikáltakkal összhangban tőzsdei aukciók megszervezése valószínűsíthető amellett, hogy továbbra is van lehetőség a kockázatok csökkentésére más módokon is. A részvények piacra vezetésének üteme és módja az Equilor várakozása szerint nem befolyásolja majd érdemben a tőzsdei kereskedést. Amennyiben 2011-ben nem omlanak össze a globális tőzsdék és legalább néhány kérdésben érdemi reformintézkedéseket jelent be a kabinet, valamint a magánnyugdíjpénztárak portfólióit sem borítják a piacra, úgy az Equilor egyértelmű felülteljesítést vár a magyar részvényektől idén. Ez főleg az OTP árfolyamát segítheti, míg a várható kötvénypiaci hozamcsökkenésen keresztül a Magyar Telekom papírjai is erőre kaphatnak.
A Richter és az Egis esetében problémát jelenthet, hogy még nem körvonalazódtak a tervezett kormányzati intézkedések. Könnyen lehet ugyanis, hogy a gyógyszerkassza 300 milliárdos éves keretének megnyirbálása (akár 100 milliárd forinttal) drasztikus terhet ró a Richter és az Egis működésére, valamint a részvényeik árfolyamára.
Mi vár a BÉT-re? Lesznek újabb bevezetések?
Újra és újra napirendre kerül a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) forgó részvények számának növelésének kérdése, amely nem csupán a hazai parkett megítélését és a befektetők hangulatát javítaná, de nemzetközi szinten is növekedne a BÉT presztízse. Az Equilor úgy véli, hogy a 2011-es évben kirajzolódó kormányzati folyamatok remek időzítést jelentenek arra vonatkozóan, hogy a korábban felvetett bevezetésekre sor kerüljön (Magyar Villamos Művek, Szerencsejáték Zrt., Állami Autópályakezelő, stb.), ugyanis a kormányzat által jelzett intézkedések újfent felkelthetik a külföldi és belföldi szereplők érdeklődését a hazai parkett iránt.
A tavalyi év folyamán az Equilor két nagy tőkepiaci tranzakcióban is segédkezett (RFV kötvénykibocsátás, CIG Pannónia Életbiztosító részvénybevezetés), amelyek számos hazai vállalat figyelmét keltették fel a tőkepiaci jelenléttel kapcsolatban. Ezt a hullámot érdemes lehet a BÉT-nek és a kormányzatnak is meglovagolni, mivel a pénzügyi szektor vállalati hitelezési tevékenysége csak fokozatosan növekszik, míg a tavalyi tranzakciók rámutattak arra, hogy a megtakarítások elhelyezésében az alternatív csatornák (tőzsde, vállalati kötvénypiacok) szerepe folyamatosan erősödik. Ebben a környezetben pedig további lökést adhatna a tőkepiaci tranzakcióknak, ha a magánnyugdíjpénztárakból visszaáramló eszközöket transzparens módon, a BÉT-en rendezett aukciók során vagy egyéb, a likviditást növelő formákban hajtanák végre.
Két befektetési portfolióajánlat
Csak magyar eszközökből
40% inflációkövető magyar államkötvény (2015/I)
40% 1 éves futamidejű DKJ
10% OTP-részvény
10% Magyar Telekom-részvény
Az Equilor által javasolt magyar eszközöket tartalmazó portfólió a hazai piac relatív felülteljesítését prognosztizáló vízió tükrében került összeállításra. Bár egyedi részvény szintjén semleges az Equilor ajánlása az OTP és a Magyar Telekom részvényire, egy ilyen portfólióban már kellemes kockázat/várható hozam arányt képviselnek ezek az értékpapírok. A portfólió teljesítményével kapcsolatban kockázatot makro és mikor szinten lehet látni. A legnagyobb veszélyt a külföldi piacokon látott optimizmus halványulása jelenti, amely a hazai részvényekkel kapcsolatos optimizmust rombolhatja 2011 folyamán. Emellett kockázatot jelent a hazai makro környezet változása is. Mindezeket figyelembe véve az Equilor relatíve alacsony súlyt rendelt a portfólióban a részvényekhez.
Külföldi eszközöket is figyelembe véve
40% inflációkövető magyar államkötvény (2015/I)
30% 1 éves futamidejű DKJ
20% S&P500 short (az index csökkenéséből profitáló pozíció)
10% DAX short (az index csökkenéséből profitáló pozíció)
Az Equilor kizárólag magyar eszközökből összeállított portfóliójához képest jóval nagyobb kockázatot hordozó és várható hozammal kecsegtető összeállítása a globális piacokon lassan két éve tartó optimizmus lanyhulását helyezi fókuszba. A portfólió a stabil hozamokat eredményező hazai kötvényeken felül két fontos tőzsdeindex várható lemorzsolódásából profitálhat. Az Equilor véleménye szerint az amerikai és német részvénypiacok látványos emelkedése megtorpanhat az idei évben, földrengésszerű mozgásokra azonban nem lehet számítani. Az indexek 10-15%-os lemorzsolódása azonban elegendő muníciót szolgáltathat ennek a portfóliónak 2011 folyamán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.