A Brentet ma délelőtt egy ideig 119,79 dolláron jegyezték, majd az árfolyam visszaesett 117 dollár fölé. Eközben a WTI nyersolaj 3,9 százalékkal, 101 dollárra drágult. Az elemzők egyébként csak március elejére várták a 120 dolláros határ megközelítését.
A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) és Szaúd-Arábia ígéretet tett arra, hogy növelik a kínálatot azért, hogy fedezzék a kieséseket. Ez azonban nem enyhítette az olajpiacokon kialakult feszültséget. Az olajárak folyamatos emelkedése felnyomhatja az üzemanyagok és az élelmiszerek árát.
A Financial Times szerint eddig napi 350 ezer hordóval, azaz mintegy 22 százalékkal csökkent Líbia olajkitermelése. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) jelentése szerint az ország napi 1,6 millió hordót termel ki békeidőben, ez megfelel Görögország teljes napi olajigényének.
Az IEA vezetője azzal próbálta megnyugtatni a piacokat, hogy közölte: becslésük szerint a fölösleges kapacitások bevetésével napi 4 millió hordó olajhoz juthat a világ egy éven át.
Gregory MacDonald olajipari elemző szerint azonban a kijelentés figyelmen kívül hagy pár tényt. Ezek egyike, hogy a nem-OPEC tagországok, amelyek a teljes kitermelés 60 százalékát adják, eddig is maximális sebességgel dolgoztak, esetükben nincs lehetőség a kitermelés további növelésére. Az elemző felhívja a figyelmet arra, hogy az OPEC tagországok tekintetében mért tartaléknak csak az a kapacitás tekinthető, amelyet azonnal be lehet vetni, ez pedig jóval kisebb, mint amit a számok sejteni engednek. MacDonald számítása szerint az OPEC-készlet mindössze 57,5 napnyi olajat tartalmaz.
A Reuters elemzése szerint fennáll annak a veszélye, hogy a nyugtalanság a régió más olajtermelő országaira is átterjedhet, ezzel növekednek az aggodalmaknak, hogy a globális növekedés lelassul és az ázsiai részvények jegyzése csökken. A félelem növekedését jelzi, hogy ma reggel a menedéknek tekintett svájci frank történelmi csúcsot döntött a dollárral szemben.
Az ázsiai értékpapír-piacokon a két egymást követő jegyzési napon bekövetkezet t veszteségek után a stabilizálódás jelei mutatkoztak ugyan, de továbbra is az óvatosság az általános hangulat, a befektetők amiatt aggódnak, hogy a magasabb energiaárak kihatnak majd a vállalati profitokra és növelik a globális inflációs nyomást. Az ETX Capital elemzője úgy látja, a hangulat csak akkor javulhat, ha a líbiai helyzet gyorsan rendeződik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.