BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Capital Economics: Összeomláshoz vezet a száguldó olajár

Az euró az elmúlt 24 órában öthavi csúcsot ért el a dollárral szemben, és 1,4268 dollárral jegyezték, majd a kurzusa kedden, az ázsiai kereskedelemben 1,4195 dolláros szinten állapodott meg.

Megfigyelők biztosra veszik, hogy az Európai Központi Bank (EKB) csütörtökön 25 bázisponttal megemeli a kulcsfontosságú kamatlábat az eddig rekord alacsonynak számító 1 százalékról, az árnyomás megfékezésére.

Ám a befektetők további szigorítást várnak az év vége előtt. "Az EKB szempontjából az áprilisi kamatemelés kész tény, és további egy vagy kettő mérséklést már beárazta a piac" - vélte Masafumi Yamamoto, a Barclays Bank vezető devizastratégája. Az euróövezetben érvényes kamat emelése növeli majd a közös valuta hozamelőnyét a dollárhoz képest, amellyel szemben az idén eddig több mint 6 százalékkal erősödött.

Ami a nyersolajat illeti, a Brent minőség hétfőn több mint 2 dollárral drágult és ára 121 dollár felett volt barrelenként. A nigériai választási késedelmek és a Gabonban lezajlott rövid éltű sztrájk ugyanis növelte a szállítás körüli idegességet, amelyet a piac érez a Líbiában folyó harcok és a Jemenben uralkodó nyugtalanság következtében. 

A líbiai helyzet továbbra is tápot ad az olajár emelkedésének, hiszen a harcok most Brega, egy fontos olajkikötő körül folynak. A Cameron Hanover elemzői az AP beszámolója szerint arra hívják fel a figyelmet, hogy a konfliktus akár hónapokig húzódhat és a kérdés most már az, hogy milyen tartós kárt szenved a líbiai olajkapacitás. Az ország 1,6 millió hordónyi nyersolajat termelhet naponta, de a harcok kezdete óta gyakorlatilag teljes mértékben szünetel a kitermelés. A Capital Economics ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy a regionális konfliktus terjedésével kapcsolatos félelmek eddig nem igazolódtak be, ezért a közeljövőben csökkenhet a kockázati prémium.

Az olajár tartós száguldása egyébként az elemzők szerint komoly kockázatot hordoz, hiszen megemelheti az inflációt, ez pedig kamatemelésre késztetheti a jegybankokat. Ha ez megtörténik, csökkenni fog a növekedés és az olaj iránti igény is. A Capital Economics ezért úgy véli, hogy veszélyes szintet érnek el a nyersanyagárak, a kereslet csökkenését követően nagy az esélye annak, hogy összeomlanak az árak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.