Úgy tűnik, hogy a svájci frank kifejezetten jól érzi magát a történelmi csúcsán az euróval szemben, és nem hajlandó a gyengülés irányába fordulni. Ez nem is csoda, hiszen az eurózóna országai egyre mélyülő válsággal néznek szembe. Görögország napról-napra közelebb kerül az államcsődhöz, miközben Írország és Portugália helyzete is súlyosbodik. A nemzetközi pénz- és tőkepiacok már nem csak az adósságteher miatt aggódhatnak, hanem egyre jobban azért is, mert gyakorlatilag meghalt a válságból való kilábalás a gyenge euróövezeti országokban.
Az euró/svájci frank árfolyam reggel 1,24-es kurzusról indult, majd először az 1,23-as szintről fordult a devizapár, azonban másodszorra 1,23 alá tudott kerülni a frank (az új történelmi csúcs 1,229). Az alpesi deviza a héten másodszorra kerül történelmi csúcsra a közös európai fizetőeszköz ellenében: hétfőn 1,232-es kurzus felett is állt a devizapár.
Ennek hatására a svájci frankot újra 220 forint felett jegyzik a bankközi devizapiacon, miközben szerda reggel még 217 forint közelében állt a jegyzés.
Az Európai Unió vezető tisztségviselői ellentétes állásponton vannak Görögország adósságának átütemezése kapcsán, amely tovább erősíti a bizonytalanságot a nemzetközi piacokon. A piac azonban nem kap indikációt arról, mi lesz a görögök sorsa, csupán azt árazza bizonyosan, nem tudják visszafizetni teljes adósságtörlesztési kötelezettségeiket annak lejárataikor. A Bloomberg által korábban megkérdezett közgazdászok 85 százaléka gondolja azt, hogy Görögország államcsődöt jelent, és több mint 50 százalék szerint az írek és a portugálok is erre a sorsra jutnak.
A bizonytalanság pedig a menedéket nyújtó svájci frankot erősíti, és a másik menedékdevizát, az amerikai dollárt. A kockázatkerülés közepette a feltörekvő devizák, így az annak tekintett hazai fizetőeszköz gyengül. Erős támaszt jelent a forintnak az alacsony költségvetési hiány és a jelentős mérlegtöbblet, azonban a kedvezőtlen nemzetközi események így is erőteljes hatást gyakorolnak Magyarországra. Az euró gyengülésével párhuzamosan a forint is esett: a reggeli 269-es szinthez közeli értékről 271-ig, és délután is néhány tizeddel tudott csak e szint alatt maradni.
Ezen nem lehet csodálkozni: a növekedés bizonytalan talajon áll, a költségvetési hiány ugyan alacsony szinten lesz (a tervek szerint a GDP 3 százalék alatt) 2011-ben, azonban jelentős egyszeri tételekkel valósul meg: a költségvetés strukturális deficitje az elemzők szerint a GDP 5-6 százaléka közé tehető. A kormány költségvetési strukturális hiányát felszámoló intézkedéssorozatát pedig jelentős implementációs kockázatok övezik. A társadalmi feszültségek máris érzékelhetők, pedig a Széll Kálmán Terv leginkább a 2012-13-as évben érezheti hatását.
A forint ebben az évben 3 százalékot erősödött az euróval szemben, amely igen kedvezőnek mondható, azonban a múlt évben ennél többet gyengült.
Jelentős támasznak a 274 forint alatt meghúzódó 200 napos mozgóátlag tekinthető az euró/forint árfolyamában, azonban erős kockázatkerülés esetén nem kizárt, hogy elesik a fontos technikai szint. A nemzetközi piaci hangulatot tekintve – ha az EU nem ad választ az adósságproblémákra – a svájci frank tovább erősödhet az euró gyengülése mellett, és a forint is az esés felé veheti az irányt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.