Ha a pénteken ismertetendő európai banki stresszteszten megbukó pénzintézetek fél éven belül nem tudják tőkeállományukat a magánbefektetők bevonásával megemelni, akkor elképzelhető, hogy az adott bankokat a főbb európai kormányok korábbi ígéretével szemben mégis az adófizetők pénzéből segítik ki – derül ki abból az EurActiv által megszellőztetett tervezetből, amelyet az uniós pénzügyminiszterek mai ülése tárgyal meg.
Az Európai Bankfelügyeleti Hatóság (EBA) gazdasági receszsziót imitáló stressztesztjének egyik fő kritériuma, hogy a vizsgált bankok tőkemegfelelési mutatója öt százalék felett maradjon egy válsággal sújtott gazdasági környezetben. A tőkeállományra vonatkozó limitet el nem érő bankoknak a tervezet szerint szeptember végéig kellene benyújtaniuk újratőkésítési terveiket.
Ha az érintett hitelintézetek nem tudnának egy hihető rekapitalizációs tervet bemutatni, akkor az adott ország kormányának kellene biztosítania a bank pénzügyi stabilitásának a fenntartását – olvasható a miniszterek elé kerülő dokumentumban. Az ötszázalékos szintet éppen teljesítő bankokat figyelőlistára tennék.
A tavalyi stressztesztet számos bírálat érte, hogy nem elég szigorúan értékelt. Az összes vizsgált ír bank átment a teszten, s hónapokkal később Írország az EU és az IMF mentőövére szorult, főként a bajba jutott bankok kimentése miatt. n T. G.
Több bukás lehet
Az EBA-hoz közel álló források szerint a stresszteszt szigorodása miatt az idén a vizsgált 91 európai bank közül várhatóan 10-15 bukik meg. Tavaly, amikor szintén 91 bankot vizsgáltak meg, csupán hét (öt spanyol, egy német és egy görög) pénzintézet nem ment át a vizsgán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.