Ha már most bevezetnék a „túl nagy, hogy csődbe menjen” szabályrendszert, akkor ennyi hitelintézet lehetne kockázatos, azonban nem közölték, hogy melyek ezek. A Bázel III 7 százalékos Tier 1 tőkekövetelménye mellett a rendszerszinten kockázatos bankoknak 1–2,5 százalékpontnak megfelelő jó minőségű tőkére lenne szükségük kockázatokkal súlyozott eszközértékük arányában. A pótlólagos tőkekövetelmény attól függően változna az egyes bankokra, hogy az mekkora kockázatot jelent a globális gazdaságra, így fontos szempont a méret, a fenntarthatóság mértéke és az intézmény aktivitása.
A 2,5 százalékos extra tőkekövetelmény négy bankra lenne érvényes a Morgan Stanley múlt hónapban közzétett elemzése szerint. A közgazdászok úgy látják, ebbe a csoportba tartozna a HSBC, a Citigroup, a Deutsche Bank és a BNP Paribas. E négy hitelintézet közé kerülhet még a Bank of America, a JPMorgan, a Barclays és a Royal Bank of Scotland is – teszik hozzá a Morgan Stanley elemzői.
Nem mindenki ért egyet a szigorú szabályokkal. Jamie Dimon, a JPMorgan Chase és Brian T. Moynihan, a Bank of America vezérigazgatója szerint az új szabályok korlátozzák a hitelezést és ártanak a gazdaságnak.
A bankok nem használhatják majd a bizonyos körülmények között átváltható kötvényeiket (CoCo kötvények) a követelmények eléréséhez, mert a bázeli felügyelet szerint a CoCo kötvények nagy része nincs tesztelve. Ezeket a kötvényeket akkor lehet törzsrészvényekké alakítani, amikor a bankok tartaléka egy bizonyos szint alá esik.
Az új szabály szerint, ha a hitelintézet tőkemegfelelési mutatója a megengedett határ alá zuhan, nem válthatják részvénnyé a CoCo kötvényeket, hogy helyreálljon a bank tőkeellátottsága. Az Európai Bankfelügyeleti Hatóság (EBA) múlt hét pénteken közzétett stressztesztje után a bázeli bizottság tovább növelheti a nyomást néhány hitelintézetre, hogy emelje a tőkéjét.
A bázeli szabályrendszert teljes körűen csak 2019-től alkalmazzák, de elemzők szerint a bankoknak már korábban szembe kell nézniük azzal a nyomással, hogy emelni kell a tőkéjüket. A banki stresszteszt eredménye, amelyen nyolc hitelintézet (öt spanyol, két görög, egy osztrák) bukott el, ugyan nem lepte meg a piacot, elemzők azonban a tesztnél jóval „stresszesebb” forgatókönyvet is készítettek, amelyek például számolnak egy görög államcsőddel. Ennek adatai alapján a JPMorgan szerint 80 milliárd eurónyi tőkére lenne szükségük az európai bankoknak, amennyiben Görögország csődbe menne.
A Reuters számításai szerint az 5 százalékos tőkövetelmény-szint helyett 6 százalékosat alkalmazva már 24 bank nem ugrotta volna át a lécet, és 10 milliárd eurónyi tőkehiány léphetne fel. Egy százalékponttal nagyobb, 7 százalékos szint mellett 41 bank bukott volna el, és közel 41 milliárd euró tőkehiánnyal lehetne számolni.
„Ez utóbbi esetben olyan nagyágyúk is komoly emelésre szorulnának, mint a Royal Bank of Scotland, a Deutsche Bank vagy az UniCredit” – véli Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője. A Bloomberg a Société Générale-t is idesorolja. Kondrát szerint a fő kérdés az, hogy a teszt „képes-e kikényszeríteni a gyenge helyzetű bankok tőkeemelését”.
Michel Barnier, az EU belső piacokért felelős biztosa azt mondta, megakadályozzák a 2008-as pénzügyi válság megismétlődését.
Huszonnyolc nagybanknak pótlólagos tőkekövetelménynek kellene megfelelnie – közölte a Bázeli Bankfelügyeleti Bizottság kedden. Világgazdaság - Hornyák József Rengeteg pénzre lehet szükség Brüsszel szerint az Európában működő bankoknak 2019-ig 460 milliárd euró jó minőségű új tőkére van szükségük, hogy megfeleljenek a Bázel III irányelvben foglalt tőkekövetelményeknek. Az EU-ban több mint 8000 bankot és befektetési céget érint a szabályozás, amelyek a globális eszközök 53 százalékát fedik le a pénzügyi szektorban.
Michel Barnier, az EU belső piacokért felelős biztosa azt mondta, megakadályozzák a 2008-as pénzügyi válság megismétlődését. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.