Az olasz papírokra (a némethez képest) felszámított felár mindössze kétnapi kereskedés alatt 100 bázisponttal csökkent; a hozamok 5 százalékra mérséklődtek, miután múlt héten még jóval 6 százalék fölött mozogtak. A spanyoloknál is hasonló csökkenést láthattunk (a hozamok 5,3 százalékra csökkentek), majd a görögök és írek is profitáltak egy kicsit a kedvező hátszélből.
A lépés ebből a szempontból természetesen üdvözlendő, tekintve, hogy az olasz és spanyol hozamokat lejjebb tudta vinni a portugál és ír papírokra jellemző szintekről, ahol már (nagyjából 7 százaléknál) elkerülhetetlen volt a mentőcsomag. Azonban az EKB mindössze három nap alatt tanúsított pálfordulása, és a bank politikájában tapasztalható kirívó ellentmondások igen nagy csapást mértek a pénzintézet hitelességére. A likviditás biztosításának folytatása, illetve a kötvényvásárlási program újbóli felvétele azt a célt hivatottak szolgálni, hogy javítsák a monetáris politika transzmissziós folyamatát.
Ugyanakkor az EKB csak a tulajdonában lévő banki betétek kamatait tudja befolyásolni. A remény szerint ez hatást gyakorolt volna a rövidebb lejáratú piaci kamatokra. Ez azonban a hitelválság kezdeti szakaszában igencsak rosszul sült el. Miután ugyanis a bankok nem voltak hajlandóak egymásnak hitelezni, így drámaian nőttek a piaci kamatok, annak ellenére, hogy a központi bankok irányadó rátái csökkentek. A központi bankok erre reagálva – már a tervezett mennyiségi lazítás előtt – likviditást pumpáltak a piacokba, hogy ezzel csökkentsék a piaci kamatokat. A lényeg, hogy ez a stratégia – az irányadó kamatok csökkentésével együtt – sikeresnek bizonyult. A két intézkedés ugyanis egy irányba mutatott.
Az aktuális helyzet annyiban ellentmondásos, hogy az EKB áprilisi majd júliusi kamatemelése ellensúlyozza a likviditás növelésére tett erőfeszítéseket. A bank tehát egyidejűleg húzza és tolja a piacokat. Az EKB azzal indokolta kötvényvásárlási programjának újraindítását, hogy ezzel "helyreáll majd a bank monetáris politikai döntéseinek gördülékenyebb továbbadása". Ez az érvelés azonban igencsak gyenge, tekintve, hogy a központi bankok akár saját pénzpolitikai döntéseikkel is drámaian befolyásolhatják a rövidebb futamidejű kötvényhozamokat – vélik az FX Pro elemzői.
A problémák, melyeket az elmúlt napokban hozott intézkedések hivatottak orvosolni a pénz, és a kötvénypiacokon, már júliusban is – amikor az EKB kamatot emelt – nyilvánvalóak voltak. Míg az EKB, több központi bankhoz hasonlóan egy olyan helyzetbe került, melynek megoldása saját hatáskörén kívül esik, addig az elmúlt öt hétben hozott intézkedések tartósan rontották a bank hitelességét, valamint azt a remélt képességét, hogy megfelelő döntéseket hozzon a megfelelő időben.
Jogi nyilatkozat: A fenti szöveg marketing kommunikációs célra készült. Nem tartalmaz és nem is értelmezhető úgy, hogy tartalmaz befektetési javaslatot vagy befektetési ajánlatot, illetve pénzügyi eszközökkel kapcsolatos tranzakcióra vonatkozó ajánlatot, vagy arra vonatkozó megbízást. A múltbéli eredmények nem garantálják, és nem jelzik előre a jövőbeli eredményeket. Az FxPro nem veszi figyelembe az Ön személyes befektetési céljait, se pénzügyi helyzetét. Az FxPro nem foglal állást és nem vállal felelősséget a közzétett információ pontosságáért, se annak teljességéért, se olyan befektetésből származó veszteségért, melyet az FxPro bármilyen alkalmazottja, vagy egy harmadik fél által szolgáltatott javaslatból, előrejelzésből, vagy egyéb információból származik. Ez a szöveg nem a pénzügyi elemzés függetlenségét támogató jogi követelmények alapján készült és nem képezi tárgyát a pénzügyi elemzés terjesztésének előmozdítását tiltó rendelkezéseknek sem. A szövegben foglalt véleménynyilvánítások előzetes értesítés nélkül bármikor módosíthatók. A leírtakban foglalt vélemény sok esetben személyes jellegű, és nem mindig tükrözi az FxPro véleményét. Jelen közlés csak az FxPro előzetes engedélyével sokszorosítható, illetve terjeszthető.
Kockázati figyelmeztetés: A CFD-k, melyek tőkeáttétes termékek, nagy kockázattal járnak és a teljes befektetett tőke elvesztését vonhatják maguk után. Éppen ezért a CFD-k nem minden befektető számára alkalmasak. Ne kockáztasson többet, mint amennyit kész elveszíteni. Mielőtt megkezdené a kereskedést, győződjön meg róla, hogy megértette az ezzel járó kockázatokat és egyben vegye figyelembe saját tapasztaltságának mértékét is. Ha szükséges, keressen fel független tanácsadót.
Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.