BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Reálhozam, hitelre is

A nagyobb összegű reálhozamot kézhez kapó volt nyugdíjpénztári tagoknak is csak alig 60 százaléka tervezi, hogy legalább részben megtakarítja a rendelkezésére álló összeget, és viszonylag jelentős a hiteleiket törlesztők aránya. Közben – hosszú évek óta először – tavaly már csökkent a magyar lakosság megtakarításainak állománya.

Nagyon úgy tűnik, hogy a reálhozamként kifizetett, összesen nagyjából 200 milliárd forintnak csak a kisebbik része landol majd megtakarításként a hazai pénzügyi szolgáltatóknál, hiszen az átlag (80 ezer forint) feletti összegben részesülőknek is csak a nem egészen háromötöde kívánja részben vagy egészben megtakarítani ezt az egyszeri bevételt. A Budapest Bank és a Budapest Alapkezelő megbízásából készült lakossági kutatás szerint a magánnyugdíjpénztáraktól átlag feletti reálhozamot kapók 58 százaléka takarítja meg részben vagy teljes egészében a napokban kiutalt pénzt. E csoport tagjai átlagosan közel 250 ezer forintot kapnak kézhez, ebből átlagosan 195 ezer forintot kívánnak félretenni, jellemzően rövid távra. A cél elsősorban a biztonsági tartalék képzése: a háztartásokhoz érkező reálhozam jelentős része lekötött betétbe, illetve a folyószámlákra kerül majd. A hosszabb távú befektetési lehetőségekkel jóval kevesebben kívánnak élni: például nyugdíjcélú befektetésekbe a reálhozam-kifizetéseknek várhatóan mindössze 17 százaléka vándorol vissza.

Azok körében, akik részben vagy teljes egészében elköltik az összeget, a legfontosabb cél a hiteltörlesztés: ezt követi a tartós fogyasztási cikk beszerzése, a gyermekek támogatása és a lakásfelújítás. (A teljes mintára vetítve 18 százalék azok aránya, akik a magánnyugdíjpénztártól kapott pénzt hiteltörlesztésre szánják.)

A megtakarítók körében a cél elsősorban a biztonsági tartalék képzése (56 százalék), és mindössze a megkérdezettek 28 százaléka jelölte meg a tartalékolás céljaként a nyugdíjasévek anyagi biztonságát is. Bár az elérhető adóelőny a megkérdezettek többségénél az első szempontok között szerepel a megtakarítások kapcsán, mégis az ilyen típusú, hosszabb távú befektetési formák – a tartós befektetési szerződés vagy a nyugdíj-előtakarékossági számla – mindössze a válaszadók 4-6 százaléka számára merült fel alternatívaként.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.