Soha nem volt még ennyi részvénye az államnak, mint az idén júliusban – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) frissen közzétett adataiból. Júliusban a nyugdíjpénztári vagyon után a Mol-pakett is átkerült a központi kormányzathoz, így az állam részvényállománya 814,4 milliárd forintra nőtt. A központi kormányzat azonban egyelőre, úgy tűnik, csak bukik a tőzsdén, a hetedik hónapban például 54 milliárd forintot veszített azon, hogy a részvényárfolyamok csökkentek.
Az állam egyébként ezzel előlépett a második legnagyobb magyarországi részvénytulajdonossá, a hazai kibocsátású tulajdonviszonyt megtestesítő papírok csaknem 15 százaléka van már a birtokában. A legtöbb magyar részvény, az állomány nagyjából kétharmada továbbra is a külföldiek kezében van. A náluk lévő részvény értéke egyébként több mint 500 milliárd forinttal csökkent a tranzakciók révén júliusban – ez nagyrészt a Mol-pakett hatása –, de az árfolyamok kedvezőtlen alakulásán is elszenvedtek bő 150 milliárd forintnyi veszteséget.
A befektetési alapokkal sincs sokkal több szerencséje a kormányzatnak, mint a részvényekkel, ezektől egyébként gyors ütemben igyekszik megszabadulni. Júliusban csaknem 130 milliárd forintnyit adott el az előző havi 645 milliárdos –javarészt a nyugdíjpénztáraktól átadott – mennyiségből, a teljes állományon eközben az átvétel és az értékesítés között eltelt néhány hét alatt 10 milliárd forintos árfolyamveszteséget könyvelhetett el. A központi kormányzat teljes árfolyamvesztesége, amit a jócskán felduzzasztott értékpapír-állományán júniusban és júliusban elszenvedett, már megközelítette a 70 milliárd forintot, és ez a mínusz augusztusban, a tőzsdék mélyrepülése idején feltehetően még tovább nőtt, hiszen a kormányzat a már bevont állampapírokon kívül javarészt külföldi részvényalapokat és hazai részvényeket kapott a nyugdíjpénztáraktól.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.