BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Harminc hónapos csúcs közelében a magyar csődkockázat

Tegnap a reggeli órákban 29 hónap eltelte után az euró/forint árfolyama újra tesztelte a 295-ös magasságokat. Ugyancsak közel harminc hónapja nem volt ilyen drága a magyar kötvények csődbiztosítása, hazánk 5 éves dolláralapú CDS-felára 519 bázisponton állt a tegnapi záráskor, írja Karsai Péter, a Commerzbank közgazdásza.

A reggel folyamán 292-ről 289-ig erősödött a forint, és hasonló mértékben, mondhatni kéz a kézben erősödött a zloty is az euróval szemben. Ma talán az elmúlt napokhoz képest csendesebb kereskedésre számíthatunk, mivel nem publikálnak az adatszolgáltatók semmilyen releváns statisztikát. Várhatóan 289-293 közötti árfolyamokra számíthatunk – vélekedett Karsai Péter.

G20-ak washingtoni ülésén egyre több ország képviselője sürgeti Európát, hogy álljon végre a sarkára és tegyen egyértelmű és hatékony lépéseket az adósságválság visszaszorítása érdekében. Japán pénzügyminisztere Jun Azumi például a júliusban az EU által megígért EFSF alap bővítése mellett érvelt.

Hozzátette, az euro/dollár árfolyama egyirányú utcának tűnik: alig van érv, ami amellett szólna, hogy az euro erősödjön a zöldhasúval szemben, ellene viszont annál több. A görögök által generált kétségek mellett az is a dollárt támogatja, hogy egyre nő a valószínűsége a kamatcsökkentésnek az eurozónában. A belga EKB döntéshozó egy New Yorki nyilatkozatában nem zárta ki a lazítás lehetőségét abban az esetben, ha romlanak az eurozónás makroadatok.

Míg zajlik a G20-as találkozó, addig a görög sajtóban már a különféle csődvariációk jelennek meg. A hellén pénzügyminiszter három verziót tart elképzelhetőnek: nem-irányított csődöt, irányított csődöt, amikor a kintlévőség 50 százalékát leírnák, vagy kötvénycsere programot, ahol a jelenlegi kötvénytulajdonosok később lejáró papírokat kapnának a jelenlegiekért cserébe. Az euró/dollár árfolyama 1,35 körül, az dollár/forint kurzus pedig 215-nél jár.

„Amióta elterjedt a pletyka arról, hogy az SNB magasabbra, 1,20-ról 1,25-re emelné az euró/frank árfolyamküszöböt, azóta gyakorlatilag nem esik az árfolyam 1,22 alá, annak ellenére sem, hogy a dollár a szerda esti Fed lépésekre jelentősen erősödött az euróhoz képest. Ma a csütörtökinél valamivel jobb, 236-238 közötti frank/forint árfolyamok tűnnek valószínűnek” – zárul a kommentár.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.