Új historikus csúcsra emelkedett a csődkockázati mutató (CDS-felár) a Markit adatai szerint. A magyar államadósság törlesztésnek leállásának esetére köthető biztosítási felár 650 bázispont fölé emelkedett.
Magyarország államcsődjének halmozott valószínűsége 36 százalék felett áll 5 éves időhorizonton kedden délután. A CDS-felár erőteljesen emelkedett, miután egyre fokozódott a bizonytalanság, hogy Magyarország képes lesz-e megállapodni egy hitelkeretről a Nemzetközi Valutaalappal.
Hasonló folyamatok játszódnak le az állampapír-piacon. A magyar állampapír-piacot az elmúlt napokban jellemző folyamatok arra utalnak, hogy a finanszírozási helyzet a fenntarthatatlanság felé közelít. Egy hét alatt közel 100 bázisponttal emelkedett a 10 éves magyar államkötvény hozama, és mára az 5 éves kötvények hozamszintje is kétszámjegyű lett a másodlagos piacon.
A 10 éves magyar államkötvény referenciahozama a másodlagos piacon 10,32 százalékra emelkedett, amely 28 bázispontos hozamugrásnak felel meg a tegnapi szinthez képest. Hétfőn 10 százalék fölé emelkedett a hozam, amelyre 2009 júniusa óta nem volt példa.
Kedden már az 5 éves állampapírok hozama is kétszámjegyű lett. A referenciahozam 41 bázisponttal, 10,31 százalékra módosult.
A magyar kormányzat retorikája egyre inkább szembehelyezkedik a nemzetközi szervezetekkel, az EU-val, az IMF-fel, a hitelminősítő ügynökségekkel, valamint az ország központi bankjával. Nem meglepő, hogy ez elijeszti a nemzetközi befektetőket – vélekedtek keddi kommentárjukban a Danske Bank közgazdásza. A növekvő kitárazásért (eladói nyomást) a kormányzat kommunikációját hibáztatták az elemzők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.