A Financial Times Deutschland (FTD) című lapnak adott interjújában Galbraith kifejtette, hogy nézete szerint Európa még nem küzdötte le a válságot. Az euróválság az egyenlőtlenség robbanásához fog vezetni" - mutatott rá a Texasi Egyetem professzora, aki szerint a jelenlegi politika az euróövezet perifériájának széteséséhez vezethet.
A közgazdász emlékeztet arra, hogy az európai szellemiség értelmében a szegény országok fokozatosan felzárkóznak a gazdagabb államokhoz, ezért várják el, hogy a fejlődők nagyobb növekedési arányt mutassanak, mint a fejlettek, csakhogy most ennek ellenkezője történik. Galbraith meglátása szerint a jelenlegi, pusztán a takarékosságra építő válságkezelés tönkreteszi a tagországokat és növeli az egyenlőtlenséget mind az eurózóna, mind az EU tagjai között.
A szakértő az euróövezet perifériájának sorsát az Egyesült Államok polgárháború utáni déli államainak helyzetéhez hasonlította, kiemelve, hogy ennek a magországokra nézve is következményei lesznek. "Aki azt hiszi a gazdag országokban, hogy megszabadulhat a szociális következményektől, az óriásit téved" – fogalmazott az elemző.
Az amerikai közgazdász radikális intézkedéseket javasol. Szerinte rövid távon három dologra an szükség: közös európai kötvényre, erőteljes befektetési kezdeményezésre, például az Európai Beruházási Bankon keresztül, valamint a pénzügyi szabályozás átalakítására, ennek részeként a nemzetenként eltérő banki szabályok eltörlésére. Emellett a közgazdász hosszabb távon közös európai nyugdíjpolitikát javasol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.