Folyamatosan szélesedik az euróövezetben a tehetősek és a nincstelenek között tátongó szakadék, mert míg Németország és a környező országok sora (viszonylag) jól alakul, a déli országok többsége csak kínlódik. Ez természetesen kifejeződik a termelés általános mutatójában is, amely a konszenzusos vélemény szerint az előző hónap (egyébként +0,2 százalékról lefelé korrigált alacsony januári szintjéhez képest) 0,2 százalékkal esik vissza februárban.
Bár maga az adat nem különösebben látványos, mégis a csupán a GDP-arányos ipari termelést mutató képlet azt jelzi, hogy 2012 első negyedévében emelkedett a GDP. Mellesleg egy ilyen egyszerű modell nyilván nem veszi tekintetbe az euróövezet országaiban a GDP alakulását negatívan befolyásoló kormányzati megszorításokat, és más hasonló tényezőket sem. Ebből következik, hogy mindennek ellenére az első negyedévben a gazdasági tevékenység csökkenésére számítunk. A közmegegyezés szerint az első negyedévben a GDP 0,2 százalékkal esik vissza (a hivatalos GDP statisztika május 15-én várható).
Lassulást mutathat az USA márciusi termelői árindexe
Igazolta az USA árindexek lassulásáról alkotott véleményünket az importárakról szóló múlt héten nyilvánosságra hozott jelentés. Az előző hónapra kimutatott 5 százalékoz képest a márciusi adat (az elvárásoknak megfelelően) az előző évre vetítve 3,4 százalékon állt. A kérdés csupán annyi: meddig marad így? Bár a termelői árakról szóló jelentés a várakozások szerint az előző évi 3,3 százalékhoz képest éves szinten 3,1 százalékra lassuló inflációt fog mutatni, ami a két adatsor szoros korrelációját tekintve logikus.
A hosszabb távú kilátások szerint azonban a lassulás nem lesz tartós, a nyár közepén-végén leáll, melyet elsőként majd az importárak trendjének fordulása jelez. Az általános vélemény szerint a termelői árindex (PPI) havi szinten 0,3 százalékkal, éves viszonylatban 3,1 százalékkal fog emelkedni a februári havi szinten 0,4 százalékos, éves szinten 3,3 százalékos emelkedéshez képest.
A munkanélküli segélyért folyamodók száma az USA-ban
Az április 6-án megjelent foglalkoztatási adatok szerint a nem mezőgazdasági szektorokban mindössze 120 ezer új munkahely létesült a várt 205 ezer új álláslehetőséghez képest. A munkanélküli segélyért folyamodók száma korántsem csökkent olyan mértékben, mint márciusban a foglalkoztatás. Ez egyrészt arra utal, hogy a munkaerőpiac viszonylag jól tartja magát, és egyben arra is, hogy a márciusi negatív meglepetés okai között az időjárással kapcsolatos visszafizetéseknek csekély a jelentősége. Ebből az következik, hogy a foglalkoztatásról szóló jelentések várhatóan a jövőben is gyengeségről fognak tanúskodni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.