BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sok tartozást értékesítenek a piacon

Az utóbbi hónapokban tovább nőtt a fizetési késedelemben lévő hitelek, telekom és közműszámlák aránya. A helyzet megoldása egyre gyakrabban a követelések értékesítése.

Az elmúlt években megugrott a lejárt követelések volumene, és a nagy lakossági ügyfélkörrel rendelkező iparágak szereplői fokozatosan lépnek ki a piacra állományaik értékesítésével. A Díjbeszedő Faktorház becslése alapján a követelésvásárlással foglalkozó társaságok mintegy 100 milliárd forint fedezetlen típusú lejárt követelést vettek 2011-ben.

„A cégek egyedi üzletpolitikája alapján dől el, a követelésállományok mikor és milyen módon kerülnek ki a piacra. Egy bizonyos pont után azonban, ahol már nem éri meg a belső folyamatokkal történő további ügykezelés, a követelésértékesítés napirendre kerül” – véli Kiss Ádám, a Díjbeszedő Faktorház vezérigazgatója, aki szerint az évente 50-60 milliárd forintnyi, döntően fedezetlen banki hitelt és közüzemi tartozást jelentő piaci volumen többszörösének átvételére is képes lenne a piac.

A követelésvásárlás biztonságának pedig az az alapja, hogy egy bank vagy közüzemi szolgáltató csak PSZÁF-engedéllyel rendelkező pénzügyi intézménynek értékesítheti követeléseit. A hazai követelésvásárlói piacon a hazai tulajdonú Díjbeszedő Faktorház mellett jelenleg néhány jelentős, külföldi tulajdonban lévő követelésvásárló cég és számos kisebb szereplő működik.

A követelést értékesítők számára elsődleges szempont a megajánlott vételár nagysága, de „fontos a kiválasztandó cég tőkeereje, a korábbi együttműködés operatív tapasztalatai és akár a követelésvásárló által alkalmazott behajtási politika is” – emelte ki Kiss Ádám. Számít, hogy a vásárló a korábbi követelésérvényesítési eljárások során milyen munkaterhet okozott az értékesítőnek, mekkora arányú és súlyú ügyfélpanasz keletkezett, hány esetben kellett peres eljárásban rendezni a vitákat.

Kevés információ a piacról

Az iparág fejlettsége és átláthatósága Magyarországon még viszonylag alacsony, hiszen az értékesítők a minősített állományok adatairól néhány alapparaméteren kívül nem adnak más információt. Hasonlóképpen a követelésvásárlók sem publikálnak részletes működési mutatókat. Pedig – a piaci szereplők szerint – minél részletesebb információt kapna a követelésvásárló az eladandó állomány paramétereiről, annál magasabb árat tudna kínálni az adott csomagért, és ugyanez fordítva is igaz.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.