BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyenge a lakáshitelszezon - Alig kínálnak akciós hiteleket a bankok

Nem túl nagy a tolongás a bankoknál a lakáshiteles ügyfelekért. A szezon elindulása ellenére a hitelintézetek közül csak néhány tart érvényben akciós ajánlatokat, amelyek leginkább a kezdeti költségek egy részének elengedéséről szólnak.

Nagyon visszafogott akciós lakáshitel-kínálatot hozott az idei tavaszi-nyári szezon: a nagyobb bankok közül csak néhány tart érvényben kedvezményes konstrukciókat, ráadásul többnyire azok is kimerülnek néhány kezdeti költségtétel elengedésében, illetve átvállalásában. Az Erste Bank a forintalapú, 6 hónapos kamatperiódusú, piaci kamatozású lakáshiteleknél – ha az ügyfél megfelel a feltételeknek – nullaszázalékos kezelési költséget alkalmaz, az értékbecslői és közjegyzői díj összegével megegyező mértékű folyósítási jutalékkedvezménnyel egyetemben. Az ügyfeleknek emellett 300 ezer forintos Erste Törlesztéskönnyítő Hitelkártyát adnak ajándékba, első éves kártyadíj nélkül.

Hasonló kedvezményekkel dolgozik az FHB Bank is. A honlapján lévő tájékoztató szerint most hitelbírálati díjat, kezelési költséget nem számít fel, illetve az értékbecslési díjat – egy ingatlannál – a folyósítást követően visszatéríti. A csomag része még egy darab FHB Maestro bankkártya az éves díj felszámítása nélkül. (A kedvezményes kártyadíj kizárólag újonnan igényelt, a törlesztési számlához kapcsolódó főkártyára érvényesíthető, a hitel teljes visszafizetéséig.)
A K&H Bank e hónap végéig tart érvényben lakáshitelakciót.

Ennek keretében a szerződéskötés teljes díját elengedik, a közjegyzői díjat maximum 60 ezer forint értékben, valamint lakáshitelek esetén – ha jogszabály annak meglétét kötelezővé teszi – az energiatanúsítvány díját maximum 40 ezer forint értékben visszatérítik. Ennek feltétele, hogy az ügyfél K&H Zéró számlacsomagot nyit, továbbá az összes fedezeti ingatlanra K&H start fészek otthonbiztosítást köt, vagy korábban kötött K&H fészek, illetve K&H start fészek otthonbiztosítást, és a biztosítást legalább 3 évig megtartja. (Ha az ügyfél a felsorolt feltételeket nem teljesíti, úgy a szerződéskötési díj felét engedi el a bank.) Ezenfelül a K&H-nál átvállalják az értékbecslés költségét – az első alkalommal, illetve egy ingatlanra vonatkozóan –, illetve a tulajdoni lap és ha szükséges, a térképmásolat díját.

Az OTP csoportnál előnyári ingatlanhitel és lakáslízing van érvényben jelenleg, szintén május végéig. Ennek keretében az érintett konstrukcióknál a hitelbiztosítéki érték-megállapítási díj (szintén ügyletenként egy felajánlott ingatlan esetében) teljes összegét a szerződéskötést követően visszatérítik az ügyfélnek. Ezen kívül a hitelkeret-beállítási jutalékot, lakáslízingnél pedig a szerződéskötési díjat nem kell megfizetni, és a szolgáltató átvállalja a közjegyzői díj teljes összegét is.

A kezdeti költségek elengedésén kívül egyébként mással nem nagyon próbálkozhatnak a bankok: áprilistól ugyanis a pénzügyi szolgáltatók nem kínálhatnak korlátozott ideig kedvezményes kamatozású hiteleket. A szabály bevezetésére a hivatalos kommunikáció szerint azért volt szükség, mert az első néhány hónapra kedvezményes kamattal kínált hitelkonstrukciók félrevezetőek lehettek: a kedvezményes időszakot követően ugyanis az addig alacsony törlesztőrészlet jelentősen megemelkedett.

Emelkedőben a kamatok

Tavaly jelentősen emelkedett a forintalapú lakáshitelek ára: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint míg 2010 végén 8,41 százalékon állt az átlagos kamatláb, addig tavaly decemberben már csaknem 120 bázisponttal magasabb, 9,60 százalékos szinten volt.

A drágulás persze nem meglepő, leginkább a piaci feltételek változására (a jegybanki kamatemelésekre) vezethető vissza. Az idei év első hónapjaiban pedig vélhetően a végtörlesztés miatt végrehajtott kondíciómódosítások tettek rá a kamatokra még egy lapáttal. Így februárra már több mint 11 százalékos, átlagos hitelkamatlábat kalkulált a háztartások lakáscélú forinthiteleinél a jegybank.

Márciusra ugyanakkor már történt némi korrekció, hiszen a jegybank által kalkulált átlagos ráta 10,5 százalékosra mérséklődött.

Ezzel együtt a tisztán piaci alapú forintlakáshitelek egyáltalán nem tekinthetők olcsónak: a pénzügyi szolgáltatók ajánlataiban szereplő teljes hiteldíjmutatók (THM-ek) a pénzügyi felügyelet termékösszehasonlító programja szerint többnyire 12 és 18 százalék között mozognak.

A drágulás persze nem meglepő, leginkább a piaci feltételek változására (a jegybanki kamatemelésekre) vezethető vissza. Az idei év első hónapjaiban pedig vélhetően a végtörlesztés miatt végrehajtott kondíciómódosítások tettek rá a kamatokra még egy lapáttal. Így februárra már több mint 11 százalékos, átlagos hitelkamatlábat kalkulált a háztartások lakáscélú forinthiteleinél a jegybank.

Márciusra ugyanakkor már történt némi korrekció, hiszen a jegybank által kalkulált átlagos ráta 10,5 százalékosra mérséklődött.

Ezzel együtt a tisztán piaci alapú forintlakáshitelek egyáltalán nem tekinthetők olcsónak: a pénzügyi szolgáltatók ajánlataiban szereplő teljes hiteldíjmutatók (THM-ek) a pénzügyi felügyelet termékösszehasonlító programja szerint többnyire 12 és 18 százalék között mozognak. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.