A kedvező folyamatot viszont a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) nem érzik, a pesti parkett forgalma rendkívül alacsony, ennek hátterében egyrészt a külföldi befektetők kivárása húzódik meg, másrészt az, hogy a magyar kisbefektetők egyre inkább a külföldi értékpapírpiacokon keresnek vonzó célpontokat. A BÉT forgalma 2010 óta szinte folyamatosan csökken. Az év első felében az azonnali piac duplikált forgalma 28 százalékkal maradt el a tavalyi év azonos időszakáétól, a júniusi forgalom pedig 33 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Ezzel az értékkel Budapest teljesített leggyengébben a régiós piacok között.
A BÉT helyzetét az is súlyosbítja, hogy az európai válságjelek nyomán a külföldiek jelentős tételben számolták fel itteni és más fejlődő országbeli részvénybefektetéseiket, a kockázatkerülés pedig nettó forráskivonáshoz vezetett. A KBC Securities elemzői úgy látják, hogy változást többek között az EU–IMF-hitelmegállapodás hozhat, amely mérsékelheti a bizonytalanságot.
A külföldi befektetők kivárnak, amíg nem bizonyosodnak meg arról, hogy a magyar költségvetés fenntartható pályára állítható, s a költségvetési hiány megszüntetéséhez nincs szükség olyan eseti intézkedésekre, amelyek érdemben befolyásolják egyes iparági szektorok, vállalatok, pénzintézetek teljesítményét.
„A növekvő likviditás mellett több vonzó vállalati célpontra is szükség lenne, mivel a jelek szerint a lakosságtól bevonható tőke már növekedni kezdett” – hívta fel a figyelmet Tordai Péter, KBC Securities lakossági üzletágának vezetője. Mind több magánszemély lát ugyanis fantáziát az alulértékelt részvényekben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.