BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Döntöttek az uniós pénzügyminiszterek

Elfogadták az európai uniós tagországok pénzügyminiszterei kedden a tagállamoknak szánt, úgynevezett országspecifikus gazdaságpolitikai ajánlásokat, lezárva ezzel a tavalyi magyar EU-elnökség idején bevezetett gazdasági koordinációs félévet, az európai szemesztert.

A Magyarországnak szánt ajánlások között makrogazdasági, adóügyi és foglalkoztatáspolitikai tárgyúak is szerepelnek. Hasonló területeken készített ajánlásokat a bizottság a többi tagállam számára is. Az ajánlásokra a tagországoknak jövő évi költségvetésükben, illetve reformprogramjaikban kell választ adniuk, a végrehajtást az Európai Bizottság is ellenőrzi.

A brüsszeli találkozó után Olli Rehn pénzügyi biztos úgy fogalmazott, ezt követően a tagországok térfelén pattog a labda, hogy az ajánlásoknak eleget tegyenek, a szükséges reformokat koordináltan végrehajtsák, és ezáltal is segítsék egymást a növekedés ösztönzésében.

Az országspecifikus ajánlások elkészítése - amelyet kiegészít egy, az euróövezet egésze számára készített ajánlás is - a féléves gazdasági koordinációs eljárás fontos része. Az európai szemeszter fő célja, hogy a tagországok sikeresebben tudják megelőzni vagy elhárítani az esetleges újabb gazdasági válságokat. További cél az uniós együttműködés és felügyelet erősítése, az euróövezet stabilitásának megőrzése, valamint - rövidebb távon - a pénzügyi ágazat válság által feltárt hiányosságainak pótlása.

A keddi találkozón a pénzügyminiszterek hivatalosan döntöttek arról, hogy Spanyolország számára egy évvel, 2014-ig meghosszabbítják az államháztartási hiány uniós küszöb alá szorításának határidejét. Emellett lehetővé teszik Madridnak, hogy GDP-arányos hiánya idén az eddig célként kitűzött 5,3 százalék helyett 6,3 százalék legyen. 2014-ben már csak 2,8 százalék lehet a deficit

Már az euróövezeti miniszterek hajnalba nyúlt ülését követően bejelentették, hogy a spanyol bankok újratőkésítését célzó támogatási csomag első, 30 milliárd eurós részletét már ebben a hónapban folyósítják. A teljes összeg azonban várhatóan csak szeptemberben derül ki, értéke akár százmilliárd euróra is rúghat.

Michel Barnier, a pénzügyi szolgáltatásokért felelős biztos kedden megerősítette, hogy az Európai Bizottság az ősz elejére benyújtja a bankok felügyeletére vonatkozó javaslatokat. Hangoztatta, hogy az EU-nak új bankmodellre van szüksége, a bankunió és pénzügyi unió részeként. Rehn hozzáfűzte, hogy az új euróövezeti mentőalap, az Európai Stabilitási Mechanizmus (EMS) forrásaiból végrehajtott feltőkésítéshez nem lesz szükség az egyes tagállamok garanciájára. Ez utóbbira reagálva Michael Noonan, ír pénzügyminiszter azonnal jelezte, hogy országa visszamenőleg is szeretne élni azzal a lehetőséggel, hogy a mechanizmusra tegyék át a bankok megmentésének terheit. Írország is azon EU-tagállamok közé tartozik, amelyek a bankágazat konszolidálásra nemzetközi támogatást kapnak.

Az uniós pénzügyminiszterek megerősítették továbbá Yves Mersch luxemburgi jegybankelnök jelölését az Európai Központi Bank (EKB) igazgatótanácsába, és döntöttek arról is, hogy július 17. után is Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök marad az euróövezeti országok miniszteri fórumának elnöke. Utóbbi mandátuma két és fél évre szól, de Juncker már jelezte, hogy ezt nem kívánja kitölteni.

Foglalkoztak a görög pénzügyi helyzettel is, de szinte egyöntetűen úgy ítélték meg, hogy a konszolidációs programban és a nemzetközi támogatási programban a múlt havi választások következtében szükségessé vált módosításokról csak azt követően dönthetnek, ha az uniós illetékesek és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakemberei közösen felmérték a helyzetet. Az Európai Bizottság, az EKB és az IMF trojkája már megkezdte az egyeztetést a görög illetékesekkel.

Joanisz Szturnarasz görög pénzügyminiszter Brüsszelben arra figyelmeztetett, hogy az új kormánynak már a következő hetekben 3 milliárd euró további megtakarítást kell elérnie. Jelezte, mindent megtesznek annak érdekében, hogy a nemzetközi partnerek elérhetővé tegyék Athén számára a nemzetközi hitelcsomag következő részletét.
Mario Monti olasz miniszterelnök a brüsszeli találkozó után úgy nyilatkozott, hogy Olaszország is érdekelt lehet olyan eurövezeti támogatásban, amely külső felügyelet nélkül teszi lehetővé az államkötvényterhek csökkentését. Monti sikerrel lépett fel egy ilyen mechanizmus létrehozásáéért a legutóbbi EU-csúcstalálkozón, és most megismételte, hogy ez kedvezően hat a pénzügyi piacok stabilizálására is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.