BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

New York: megint mínuszban a tőzsde

Egy százalék körüli csökkenést jeleztek a New York-i értéktőzsdék vezető indexei a keddi kereskedés vége előtt mintegy két órával. Az előző két napot mínuszban zárták a mutatók.

Közép-európai idő szerint 20 óra körül a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 1,21 százalék gyengüléssel 12.568,50 ponton állt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 0,92 százalékkal 2.863,45 pontra süllyedt, az S&P 500-as mutató 1,24 százalékkal 1.333,76 pontra esett. A tőzsdemutatók vegyesen indítottak, de nem sokkal később már mindegyik vezető index a hétfői záró érték alá került részben a napközben ismertetett több, csalódást okozó negyedéves amerikai vállalati eredményre, továbbá az euróövezetből érkező újabb kedvezőtlen hírekre reagálva. A DJIA indexében a legnagyobb, 5 százalék körüli veszteségen a Cisco Systems állt, miután a hálózati berendezésgyártó újabb elbocsátásokat jelentett be.

A UPS, a gyorspostai logisztikai szolgáltatások területén piacvezető amerikai cég részvényára is mintegy 5 százalékkal csökkent, mert a cég előzőleg 4 százalékkal rontotta idei nyereség-előrejelzését. A DuPont második negyedévi adózott eredménye 3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest a gyengébb európai és ázsiai üzletmenetre. A vegyipari cég árfolyama csaknem két százalékkal esett kedd estére. Eladásra késztette a befektetőket az is, hogy az amerikai jegybank (Fed) richmondi körzetének júliusi feldolgozóipari mutatója zsugorodást jelzett, miután a múlt héten a New York-i és a philadelphiai feldolgozóipari index is csökkent. Miután hétfőn történelmi csúcsra emelkedett az irányadó, tízéves spanyol kötvényhozam, felerősödött az a várakozás, hogy az euróövezet negyedik legnagyobb gazdasága is nemzetközi mentőcsomagra szorul.

Kedden a kötvényhozam további 0,1 százalékponttal 7,53 százalékra nőtt. Az is szerepet játszott a New York-i tőzsdemutatók gyengülésében kedd estig, hogy a leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Németország lehetséges legjobb, "Aaa" szintű kormánykötvény-osztályzatának kilátását a Moody''s Investors Service. A hitelminősítő az euróövezeti adósságválság "egyre bizonytalanabb" kimenetelére, a görög eurótagság megszűnésének megnövekedett kockázatára és más valutauniós tagállamok kényszerű külső megsegítésének ugyancsak növekvő lehetőségére hivatkozott.

Tőzsdezárás előtt két órával a New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta ára 34 cent emelkedéssel 88,48 dolláron állt. Közép-európai idő szerint röviddel 20 óra előtt New Yorkban az euró 0,51 százalékkal 1,2054 dollárra gyengült a hétfő késő esti 1,2115 dollárról. A dollár árfolyama a hétfői 78,37 jenről 78,16 jenre csökkent (-0,28 százalék). Ugyanekkor az augusztusi jegyzésű aranyár 0,1 dollár (0,01 százalék) csökkenéssel 1.577,3 dolláron állt unciánként.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.