Lesz-e MNB kamatcsökkentés?
Két külső Monetáris Tanács tag korábbi nyilatkozata, az ország kockázati megítélésének – az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos – javulása (a CDS felár csökkenése, a forint erősödése és az állampapír piaci hozamok esése) növeli az esélyét egy monetáris lazításnak, a CIB azonban továbbra is csak az őszi hónapokra várja az első kamatcsökkentést. A külső hangulat az elmúlt időszakban viszonylag támogató volt, ez azonban bármikor változhat. Az inflációs kilátások egyértelműen indokolják az óvatosságot, de a legfontosabb érv az IMF-tárgyalások körüli bizonytalanság.
Bár a hivatalos megbeszélések elindultak, továbbra is fenntartjuk azon véleményünket, hogy nehéz, elhúzódó tárgyalási folyamat várható, és nem kizárt az sem, hogy esetleg megszakadnak az ősz folyamán a tárgyalások. Ezt pedig jelenleg a piac nem árazza, így kérdéses, hogy a kockázati megítélés jelenlegi javulása mennyire marad tartós tendencia. Összességében tehát nagyobb esélyét látjuk annak, hogy nem változik az alapkamat, de nem kizárt, hogy meglepetést okoz az MNB kedden.
Folytatódik az IMF-tárgyalás
Jövő héten is folytatódik a konzultáció az IMF-fel, a tervek szerint a küldöttség 25-éig marad hazánkban, a miniszterelnökkel pedig jövő kedden találkozik. A Valutaalap képviselői egyelőre nem kommentálták a megbeszéléseket, Varga Mihály azonban már jelezte, hogy a következő két év makrogazdasági pályájával kapcsolatban egyelőre nincs konszenzus. A delegáció távozása előtt minden bizonnyal az IMF képviselői is megszólalnak majd, így a másik oldalról is kaphatunk információkat arról, hogy milyen hangulatban folytatódhatnak a nyári szabadságok után a tárgyalások.
Aukciót tart az ÁKK
Az ÁKK a jövő héten kötvényaukciókat tart. A felkínált mennyiségek értékesítése várhatóan nem okoz problémát, a kialakult hozamszinteket azonban a keddi MNB ülés, illetve az azt követő kommentárok, valamint az IMF-fel kapcsolatos várakozások esetleges alakulása befolyásolhatja.
PMI és Ifo index érkezik
Európában az előzetes júliusi PMI indexek és a német Ifo index tarthat számot a legnagyobb érdeklődésre a jövő héten. A piac a PMI indexek esetében kis javulásra számít, a mutatók azonban mélyen a bővülés és a zsugorodás határvonalát jelentő 50 pontos szint alatt maradnak. Mindeközben az Ifo index esetében kis visszacsúszást mutat a konszenzus. A számok így minden bizonnyal megerősítik, hogy az euró övezet recessziója nem egy negyedéves történet, ráadásul a negatív külső hatások alól immár Németország sem tudja teljes egészében kivonni magát.
Izgalmas amerikai adatok
A tengerentúlon több olyan adat is napvilágot lát, amiből képet kaphatunk a növekedésről, illetve a kilátásokról. Miután ezen a héten a Fed elnöke meglehetősen pesszimistán beszélt a gazdaság teljesítményéről –különösen a munkaerő piacról-, és a megjelent mutatók is alátámasztották ezt a borúlátást, a piac a következő napokban is kiemelten figyelheti a növekedési adatokat. (Különösen fontos lehet a második negyedéves GDP első becslése.) Amennyiben az indikátorok rosszabbak lesznek a vártnál, erősödhetnek a QE3-ra vonatkozó várakozások, ami a dollárt is nyomás alatt tarthatja –bár minden bizonnyal nem az euróval szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.