A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója előzetes adat szerint 0,14 százalékos napi emelkedéssel 1090,68 ponton zárt, 8,92 százalékkal a tavaly év végi értéke fölött. Ezúttal elmaradt a múlt hét végitől, miután előzőleg egymás után tizenegy hetet végzett magasabban, mint az előzőt – ez hétéves rekord volt.
A fő mutatók pénteken is egész nap estek, csak a kereskedés utolsó perceiben kapaszkodtak ki a gödrökből, miután az Európai Központi Bank (EKB) meg nem nevezett illetékesei megerősítették a Reutersnek, hogy dolgoznak a kötvénypiaci beavatkozás feltételrendszerén. Előzőleg, csütörtökön arról terjedtek akkor még meg nem erősített hírek, hogy a spanyol kormány tárgyal az euróövezeti partnerekkel az EKB és az euróövezeti mentőalap (EFSF) összehangolt kötvénypiaci beavatkozásának feltételeiről. Ettől a befektetők a spanyol és a többi elszabadult állampapírhozam leszorítását, következésképp a reálgazdaság jobb finanszírozhatóságát várják. Azonban erre is csak az élelmiszer- és a gyógyszeripari részvények kereslete nőtt meg hirtelen, ami azt jelzi, hogy a befektetők továbbra is ódzkodnak a kockázattól.
Erős a remény, hogy az Európai Központi Bank (EKB) szeptember elején bizonyára elővarázsolja a magas spanyol és olasz állampapírhozamok ellenszerét, de a hét közepétől erősen közbeszólt a valóság: a további gazdasági romlásra, lassulásra utaló adatok sora szerte a világból.
Nem ártott hát az óvatosság, különösen a hét végén, annál is inkább, mert a pénteken megjelent amerikai adatok is vegyesek voltak: a tartós cikkek megrendelései júliusban szépen szaporodtak, de egy előre tekintő részmutató a vállalati kiadások csökkenését valószínűsítette a közeljövőre.
Nagy várakozás után csak a bizonytalanságot növelte az euróövezeti „görög hétvége” is, habár az athéni piacot megsegítette: a görög kormányfő és a német kancellár megbeszélése után Angela Merkel nem foglalt állást a piacok által figyelt fő kérdésben, vagyis hogy lassíthatja-e Görögország az EU és az IMF finanszírozta kiigazítási programját. Azt mondta, hogy e kérdés megítélésével is meg kell várni az EU-bizottság, az IMF és EKB görögországi helyzetfelmérését - amely viszont legújabb értesülések szerint legföljebb októberre készül el az eddig várt szeptember helyett.
A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 5776,60 ponton zárt, pontosan az előző napi szintén, 3,67 százalékkal magasabban, mint tavaly év végén. A múlt évet 5,55 százalékkal alacsonyabban fejezte be, mint 2010-et.
A frankfurti DAX-30 21,50 pontos, 0,31 százalékos többlettel 6971,07 ponton végzett, 18,19 százalékkal az év végi értéke fölött. Tavaly 14,69 százalékkal csökkent.
Párizsban a CAC-40 0,65 ponttal, 0,02 százalékkal 3433,21 pontra erősödött, ez 8,65 százalékkal jobb a múlt év véginél. Tavaly 16,95 százalékot esett.
A milánói FTSE MIB-40 0,49 százalékot vesztett, a madridi IBEX-35 0,38 százalékot nyert, az athéni ASE tőzsdemutató 2,28 százalékkal ugrott feljebb.
Varsóban a WIG20 0,22 százalékkal 2283.08 pontra gyarapodott, a Mol 6,81 százalékkal 254,20 zlotyra emelkedett.
A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 0,53 százalékkal, az S&P-500-as 0,48 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 0,37 százalékkal volt az előző záró alatt.
Estefelé az euró, továbbra is 1,25 dollár fölött, 0,15 százalékkal kevesebbet ért a dollárhoz képest, mint csütörtök este. Svájci frankban kevéssel 1,20 frank fölött volt, 0,03 százalékos napi erőgyűjtéssel.
Az északi-tengeri Brent könnyűolajfajta este hordónként (159 liter) 114,94 dollárba került, 7 centes napi árveszteséggel. A kőolaj árát magasan tartja az amerikai Fed enyhítése iránt táplált remény, a Mexikói-öbölbeli hurrikánszezon kezdete és a közel-keleti feszültség. A gázolaj ára tonnánként 7,25 dollárral 989,50 dollárra apadt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében.
Az arany késő délután unciánként (31,1 gramm) 1669,10 dollárba került a csütörtöki késői 1672,70 dollár helyett azonnali szállításra Londonban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.