BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új irányok a takarékoknál

A kormányzati célok szempontjából a TakarékBankban való kisebbségi állami szerepvállalás racionális lépés volt - vélik a lapunknak nyilatkozó szakértők. Annak érdekében, hogy értelme legyen a kivásárlásnak, a következő lépés az kiterjedt fiókhálózat adta lehetőségek kihasználása és olyan vonzó termékek kidolgozása, amelyeket a takarékszövetkezeteken keresztül értékesíteni lehet.

A német DZ Bank TakarékBankban lévő 38,5 százalékos részesedésének megvétele a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által a bankrendszer tervezett ‘magyarításában’ csak egy nagyon kis tétel - hívták fel lapunk figyelmét elemzők annak kapcsán, hogy múlt héten a hitelintézet közgyűlésén a tulajdonos takarékok hozzájárultak a pakett eladásához. A TakarékBank nagyjából 370 milliárd forintos eszközállománya a bankrendszer teljes, 30 ezer milliárd körüli mérlegfőösszegének alig több, mint 1 százaléka. A tranzakció jelentősége inkább a takarékszövetkezeti integrációban rejlik, a bankon keresztül ugyanis megnyílik az út a takarékszövetkezetekhez, amelyeken keresztül kis- és középvállalatokat lehet hitelezni. Az 1993-ban létrehozott Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) 2012. január elsejétől 105 tagot számlál, amely a takarékszövetkezeti szektor csaknem 90 százalékát lefedi. A TakarékBank többségét - 56,5 százalékot - a takarékok birtokolják.

A TakarékBank fő vonzereje abban rejlik, hogy a magyar bankok többségével ellentétben a takarékszövetkezetenél a hitel/betét arány meglehetősen alacsony, nagyjából 60 százalék, ami azt jelenti, hogy igen jelentős kihelyezhető forrásokkal rendelkeznek. Fazakas Péter, a Buda-Cash elemzője szerint ha azt feltételezzük, hogy a takarékok a teljes hitelállományukat kihelyezik, akkor ez durván 500 milliárd forint körüli kihelyezhető forrásot jelentene. Amennyiben a TakarékBanknál vonzó új termékeket tudnak bevezetni, és megteremtik az érdekeltséget az értékesítésre a takarékok számára, akkor ez a tranzakció hozzájárulhat ahhoz, hogy a takarékszövetkezetek aktívabbak legyenek a hitelek piacán. Jelenleg a takarékszövetkezetek a betéti piacon nagyjából 10, a hiteleknél 4-5 százalék piaci részesedéssel bírnak.

Ezzel az elképzeléssel, banki szakértők szerint, két probléma van. Az egyik, hogy a kihelyezendő pénz jelenleg magyar állampapírokban áll, amit ha a vállalatok megkapnak, akkor az állam finanszírozására kevesebb jut. A másik pedig, hogy a takarékok helyi vállalkozók finanszírozására álltak rá, az ügymenent és a kockázatkezelés személyes kapcsolatokon alapul. Mivel az új tulajdonosnak erre nincs közvetlen hatása, az egész takarékszövetkezeti szektort újra kell szabni, amire már vélhetően vannak tervek a kormányzatnál és az MFB-nél. Szakértők szerint óriási változások várhatóak a szektorban.

További részletek a Világgazdaságban

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.