BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Coca-Cola menekülése példa kell, hogy legyen Magyarországnak

Továbbra is a bizonytalanság az úr a piacokon annak ellenére, hogy tegnap fordulatot láthattunk a támasz szintekről. Egyesek Görögország távozásáról beszélnek a monetáris unióból, vagy éppen olyan összeomlásról beszélnek Európában, mint amelyet az USA-ban láthattunk 2008 októberében. Szóval nagy a pesszimizmus – írják az Erste elemzői.

A részvényindexek pedig csinálják a saját dolgukat. Tegnap fordultak a támaszokról, s ma tovább emelkedhetnek egy kezdeti bizonytalankodás után. A nap híre nyilván a Coca-Cola döntése. Az olcsó, de bizonytalan Görögországból egy drága, de biztos országba, Svájcba teszi át a palackozást. Pedig a palackozás nyilván nem a magas nyereségességű üzlet. Ez is jól mutatja, és nagyon erős példa arra, hogy a tőke inkább a biztonságot szereti, mint a zavaros viszonyokat. Így Magyarországnak is a kiszámítható környezetre kellene törekednie ahhoz, hogy újra régi fényében tündököljön tőkevonzó képessége, hiszen a beruházások messze elmaradnak a régiós versenytársakétól.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:
- Továbbra sem érkeztek meg a vevők a piacokra. A nyitás követő órában sikerült valamelyest emelkedniük az indexeknek, de a lendület gyorsan megtorpant, és zárásig lefelé csorogtak az árfolyamok (Dow -0,14%, Nasdaq -0,09%, S&P500 0,03%).
- Fontos gyorsjelentések nem voltak tegnap, inkább a makro adatokra figyeltek a befektetők. A friss munkanélküli segélykérelmek a várt 370 ezer helyett csak 339 ezer fővel növekedtek, ami nyolc havi mélypontot jelent. A külkereskedelmi mérleg rosszabb lett a vártnál, 42 milliárd dollár helyett 44,2 milliárd dollár volt a deficit augusztusban.
- A Coca Cola Hellenic nevű palackozó cég, Görögország legnagyobb vállalata bejelentette, hogy elhagyja az országot, és Svájcba települ át.
- A mai napot több fontos makro adat is tarkítani fogja, délelőtt 11 órakor ipari termelési adatok érkeznek az eurózónából, délután pedig termelői árindex és a michigani egyetem fogyasztói bizalmi indexe lát napvilágot az USA-ban.
- Ma már lesznek gyorsjelentések, 13 órakor a JP Morgan jelent, a piac 120 centes eredményt vár, 14 órakor pedig a Wells Fargo publikálja harmadik negyedéves számait, itt 87 centre számítanak az elemzők.

Olaj, arany:
- Tegnap sem tudott látványosan elmozdulni az arany árfolyama, a nyitás (1.762 dollár) után 1.774 dollárig emelkedett a kurzus, de zárásra 1.767 jött vissza az árfolyam, így csak minimális pluszban tudta zárni a napot.
- A kőolaj emelkedéssel indította a napot, 91,3 dollárról 93 dollárra emelkedett, de a 20 napos mozgóátlagot nem tudta szignifikánsan áttörni, és 92 dollárig süllyedt vissza zárásra.
- Tegnap jelentek meg a készletadatok, kőolaj terén 1,67 millió hordós növekedést láthattunk, ami enyhén magasabb az elemzői várakozásoknál. Benzin terén 534 ezer hordó csökkenést publikáltak, miközben az elemzők 250 ezres növekedéssel számoltak.

Devizák:
- A tegnapi kedvező befektetői hangulat hatására erősödni tudott az euró, és az árfolyam 1,2875-ről 1,2928-ra változott.
- A forint tovább folytatta erősödését és 282,68-ról 281,57-re csökkent az árfolyam. Tegnap még az idén megszokottnál is erősebb államkötvény aukció szemtanúi lehettünk. Összesen 190 milliárd forintnyi ajánlat érkezett be, melynek hatására végül 65 milliárd forintra emelték a kibocsátás mennyiségét. Az aukció 6,3%-os átlaghozam mellett zajlott le, szemben a két héttel ezelőtti 6,53%-os hozammal.

 

Távol-Kelet:
- A Nikkei 0,16%-ot, a Shanghai index pedig 0,04%-ot csökkent a ma reggeli kereskedés során. A Hang Seng index értéke pedig 0,61%-ot emelkedett.
- Indiában a várt 1,1% helyett 2,7%-kal nőtt év/év alapon az ipari termelés volumene.
- Japánban a Softbank és a Fast Retailing nevű vállalat is 10%-ot meghaladó esést szenvedett el. Előbbi vállalat árfolyama arra a hírre esett, hogy jelentős részesedést vásárolna a Sprint Nextel vállalatban, míg utóbbi vállalat éves eredménye elmaradt a társaság által kitűzött céltól.
- Kínában holnap fogják közzétenni az export illetve az import növekedésének nagyságát. Az export esetében 5,5%-os növekedést, míg az import esetében 2,4%-os bővülést várnak.

Határidős piacok:
- Az amerikai határidős indexek pluszban vannak, míg az európaiak vegyes képet mutatnak.

- Budafoki Róbert, a Magyar Telekom leány T-Systems Magyarország vezérigazgatója interjút adott az index hírportálnak: (i) A cégnek jelenleg 30 milliárd forintnyi árbevétele származik állami megrendelésekből, és ez várhatóan azután sem változik majd jelentősen, ha a negyedik mobilszolgáltató piacra lép. (ii) Budafoki szerint az új szolgáltató belépése nem erősíti majd az árversenyt, hiszen akkor az államnak időről időre jelentős összeget kellene beletennie a cégbe. (iii) A T-Systems idén is nyereséges lehet, de a profit kisebb lesz a tavalyinál. (iv) Az elektronikus útdíj rendszerének kiépítésére 42 milliárd forint költségvetési forrás van elkülönítve. A cég még nem adta be pályázatát, hiszen a határidőt módosították. Az interjú nem tartalmazott lényegi új információt.

- Az OTP 2012. október 11-én 12.700 darab törzsrészvényt értékesített javadalmazási politikája keretében, így a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 4.303.379 darabra (1,54%) változott.

- A sárospataki önkormányzat is szerződést bont az E-Starral. A cég által nyilvántartott 430 millió forintos tartozásból 200 millió forintot ismer el az önkormányzat, és kivásárolja a közös tulajdonú cégből az E-Star által birtokolt 49%-os részesedést. A tranzakciót december közepéig szeretné lezárni a város. A hír nem meglepő, de úgy tűnik, a vita még nem zárult le.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.