A Magyar Nemzeti Bank az elmúlt hetekben két alkalommal is, augusztus 28-án és szeptember 25-én, 25 bázisponttal csökkentette az irányadó kamat mértékét a jelenlegi 6.5 százalékos szintre. A jegybanki lépések azonnal éreztették hatásukat a betéti kamatokon, és a kamatperiódus hosszától függően némi csúszással remélhetőleg a hitelkamatokon is.
„A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete bízik benne, hogy a jegybanki alapkamatcsökkentés elindít egy hitelkamat csökkenést a piacon” – mondta el Binder István szóvivő a Világgazdaságnak. Azonban a kamtaképzésnél a jegybanki alapkamat mellett a bankok más jellemzőket, mint például az ügyfél vagy a fedezet kockázatát, is számításba vesznek, amelyeknél a folyamatok most nem jó irányba mutatnak. Ezért elképzelhető, hogy ezeknek az indikátoroknak a romlása, vagy éppen változatlansága mellett nem olyan mértékben következik be a kamatcsökkenés, mint amiben mindenki reménykedik. Továbbá, a kamatcsökkenés átvezethetősége függ a hitel jellemzőitől, például, attól, hogy az fix vagy változó kamatozású.
Az OTP Bank ingatlan alapú, piaci feltételű forint hitelei, valamint egyes fogyasztási hitelei esetében a kamat referenciakamathoz kötött – tájékoztatta a bank a Világgazdaságot. Az alkalmazott referenciakamat az egy, vagy három hónapos bankközi kamatláb (Bubor). A két legutóbbi jegybanki alapkamat csökkentés az egy-, és háromhavi Buboron, mint referenciakamaton keresztül megjelenik az ügyfelek által fizetett ügyleti kamatban. Attól függően, hogy a hitel kamatperiódusa egy vagy három hónap, a referenciakamat csökkenés akár már a következő havi törlesztőrészletben, de legfeljebb háromhavi késleltetéssel automatikusan érvényesül. Azon hiteleknél pedig, ahol a kamatozás nem referenciakamathoz kötött, a bank árazási elveiben meghatározott gyakorisággal vizsgálják felül és érvényesítik a kamatokat.
A változásokat a Budapest Bank több lépcsőben követi le. A jelzáloghiteleknél a kamatok a Bubor változásának megfelelően 50 bázisponttal csökkentek, míg a többi hitelterméknél a bank vizsgálja a csökkentés lehetőségét. A betéti termékekre vonatkozó akciós ajánlatok az eredetileg meghirdetett módon élnek, amelyeket a lejáratot követően vizsgálnak felül.
Az UniCredit annyit közölt lapunkkal, hogy természetesen mind a hiteleknél, mind a betéteknél az egyes konkrét konstrukciók feltételeinek megfelelően történik az MNB kamatváltozások érvényesítése.
A CIB Bank a kamatkörnyezet figyelembevételével változtatja a hitel- és betéti kamatokat, azonban az egyik legnépszerűbb megtakarítási terméknél, a Malacpersely Számlánál idén nem változik a kamat mértéke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.