Az EUR/HUF kurzus nemrég 284 körül járt. Jó jel lehetne, ha 284 forint alá tudna csökkenni az euró árfolyama. Ahhoz viszont, hogy az emelkedő trend valóban megtörjön, a 282 forintnál lévő szinteket (körülbelül itt tartózkodnak a 20 és 30 napos mozgóátlagok is) el kéne érni, illetve lefelé át kéne törni.
Rövid hazai piaci áttekintés:
A forint árfolyama tegnap egy időre a 285-ös szint fölé gyengült, majd kissé korrigált. Az elmúlt napokban kialakult kereskedési sávból nem tört ki a hazai deviza kurzusa. A nemzetközi hangulat ma reggel elég borongós, tegnap mínuszban zártak az amerikai tőzsdék, ma Európában semleges nyitás látszik. Úgy tűnik, az amerikai „Fiscal Cliff” problémája továbbra is a befektetők figyelmének középpontjában marad. Ennek megfelelően érdemi forinterősödést továbbra sem valószínűsítünk.
Tegnap kötvényaukciók voltak, viszonylag magas kereslet mutatkozott a papírok iránt, így az ÁKK az eredetileg tervezett 45 Mrd forinttal szemben 55 Mrd forintot bocsátott ki összesen a 3 kötvényből. Délután a nem-kompetitív aukciókon még 16 Mrd forintnyi papír elkelt. A maximális hozam a 3, az 5 és a 10 éves papír esetében rendre 5,95%, 6,32% és 6,82% lett. A két héttel ezelőtti aukció eredményéhez képest csak a 3 éves papír esetében volt érdemi (24bp-os) hozamcsökkenés. A másodpiacon mindössze 1-2bp-so hozamváltozások történtek.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EUR/USD árfolyam 1,2736-ról 1,2781-re változott Amerikából tegnap két meglehetősen negatív gazdasági adat is érkezett, a vártnál több új munkanélkülit regisztráltak, illetve gyengére sikeredett a Philadelphiai Fed index is. A tengerentúli tőzsdék mérsékelt eséssel zárták a kereskedést (Dow -0,23%, Nasdaq -0,34%, S&P500 -0,18%). Ben Bernanke Fed elnök arról beszélt tegnap, hogy jelenleg már túl szigorúak a jelzálog hitelezés feltételei, ezért a hitelképes ügyfelek nem tudnak ingatlant vásárolni. Ez pedig negatív hatással van ingatlanpiacra és a gazdasági növekedésre.
Ma délután 5 órakor Obama demokrata és republikánus vezetőkkel találkozik, és fiscal cliff kérdése lesz a téma. Ázsiában a Nikkei 2,2%-ot a Hang Seng pedig 0,19%-ot emelkedett, miközben a Shanghai index értéke 1,34%-kal csökkent. Az árupiacon továbbra is a 20 és 30 napos mozgóátlag között mozog az arany, de a tegnapi kereskedésben már esést láthattunk a 20 napos mozgóátlagig. 0,6%-kal esett az árfolyam 1.715 dollárig. Az olaj a 85 dolláros szint felett és a 20 napos mozgóátlag alatt mozog. Egyre szűkül a mozgástér, tegnap a 86,8 dollárról 85,5 dollárig esett a kurzus. A tegnapi adatok szerint a várt 2,6 millió hordó helyett 1 millió hordóval nőttek a kőolajkészletek, míg a benzinkészletek az 1 millió hordós csökkenés helyett csak 440 ezer hordóval zsugorodtak. A határidős piacok nagy része a pozitív tartományban van ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban a Philadelphiai Fed index novemberi értéke -5,7 pontról -10,7 pontra csökkent, miközben a várakozás 2 pont volt. A gyenge érték négyhavi mélypontnak felel meg. A New-York-i Fed index viszont -5,2 pontra emelkedett novemberben, ez egy pontos javulás az egy hónappal korábbi értékhez képest, és a várakozásoknál (-8 pont) is kedvezőbb. A heti munkapiaci statisztikák szerint a múlt héten 439 ezren igényeltek munkanélküli segélyt, ami 78 ezerrel magasabb az azt megelőző hét értékénél, és a piaci konszenzusnál (355 ezer) is jóval gyengébb. Az fogyasztói árak éves szinten 2,2%-kal nőttek októberben, ami magasabb lett a várakozásoknál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.